Ланцюговий екскаватор

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ланцюговий екскаватор.JPG
Exkawator.JPG

Ланцюговий екскаватор (рос. экскаватор цепной, англ. bucket-chain excavator; нім. Kettenbagger m) – самохідна гірнича машина безперервної дії з виконавчим органом у вигляді нескінченного ланцюга з закріпленими на ньому ковшами. Виконується на залізничному, гусеничному або крокуючому ходу з поворотною або неповоротною платформою.

Призначений для проведення розкривних або видобувних робіт верх. і ниж. черпанням у породах або вугіллі невисокої міцності при т-рі до -35°С, розробки виїмок (каналів) з видаленням породи у відвал або навантаження гірничої маси у трансп. засіб безперервної або циклічної дії. Ковші Е.л. (від 20 до 60 шт.) кріпляться на пальцях до шарнірів ланок нескінченного ланцюга, який переміщається тяговими зірками по котках і напрямних ковшової рами; нижня гілка ланцюга завжди рухається до екскаватора, відділяючи ковшами породу від вибою і транспортуючи її до місця розвантаження, розташованого біля ведучих зірок.

Порода з ковшів, які огинають тягові зірки, висипається або на приймальний стіл, який обертається, або на перевантажувальний конвеєр, які передають її в бункер або на відвальний конвеєр. Ківшева рама і відвальна стріла підвішуються, як правило, до металоконструкцій, які мають індивідуальні консолі противаг.

Сучасні Е.л. мають продуктивність від 36-73 м3/год. до 8-15 тис. м3/год. Вони використовуються на кар'єрах нерудних будматеріалів при розробці глин, піску, гравію і талих ґрунтів та ін.

Е.л. компонуються за шістьма принциповими схемами (рис.).

Література[ред. | ред. код]

корнєв