Конвеєр

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Конвеєр
Зображення
Протилежне discontinuous conveyord
CMNS: Конвеєр у Вікісховищі
7 січня 1928. Конвеєр фабрики Форда

Конве́єр, також транспорте́р — машина безперервної дії, призначена для транспортування насипних і штучних вантажів — корисних копалин, породи, закладальних матеріалів та інш. Широко застосовується в кар'єрах, на шахтах, збагачувальних фабриках.

Гвинтовий конвеєр
Роликовий конвеєр

Класифікація, конструкція та принцип дії конвеєрів

[ред. | ред. код]
Скребковий конвеєр.

Основні типи конвеєрів:

До конвеєрів належать також елеватори та ескалатори.

Основні елементи конвеєра: тяговий, вантажний або тягово-вантажний органи; опорні і напрямні елементи; конвеєрний постав, урухомник.

За конструктивними ознаками розрізняють конвеєри з гнучким тяговим органом і без тягового органу. У перших конвеєрах вантаж рухається разом з тяговим органом на його робочій гілці (стрічкові, стрічково-канатні, стрічково-ланцюгові, скребкові, пластинчасті конвеєри, елеватори). В інших конвеєрах поступальний рух вантажу здійснюється при коливному або обертовому рухові робочих елементів (інерційні, вібраційні, шнекові, роликові конвеєри). Для живлення конвеєрів застосовується електрична, рідше гідравлічна і пневматична енергія.

За кутом підйому розрізняють горизонтальні і слабкопохилі (6-3о), похилі (до 18-20о і до 16о), крутопохилі конвеєри (понад 18-20о і понад 16о).

Траса конвеєра може бути як прямолінійною, так і криволінійною, став конвеєр постійної або змінної довжини. Конвеєри бувають стаціонарні, напівстаціонарні і пересувні, за призначенням — для підземних, відкритих гірничих робіт, загального призначення, спеціальні (наприклад, живильники, перевантажувачі тощо). Особливим різновидом конвеєра є конвеєрний поїзд.

Секція конвеєра — частина конструкції конвеєра. Для стрічкового конвеєра складається з опор із закріпленими на них роликоопорами вантажної та холостої гілки. Головний елемент секції скребкового конвеєра — риштак.

Інші елементи конструкції конвеєрів: ножовий скидач, скребок, конвеєрна стрічка.

Переваги конвеєрів: безперервність переміщення вантажів, завантаження і розвантаження без зупинок, висока продуктивність, велика довжина транспортування, високий ступінь автоматизації, забезпечення умов безпеки праці, високі техніко-економічні показники.

Виготівники конвеєрів в Україні

[ред. | ред. код]

В Україні конвеєри випускають Дніпропетровський завод будівельних машин, Львівський конвеєробудівний завод, харківський завод «Світло шахтаря» та інші підприємства.

Див. також

[ред. | ред. код]

У програмуванні

[ред. | ред. код]

Література

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]