Легке метро Шарлеруа

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Легке метро Шарлеруа
Інформація
Країна Бельгія Бельгія
Місто Шарлеруа
Дата відкриття 21 червня 1976 року
Довжина ліній 25
Кількість станцій 30
Кількість ліній 4
Пасажиропотік за рік 3,2 млн
Схема ліній
Stadtbahn Charleroi, Gleisplan 1997.png

Легке метро Шарлеруа (фр. Métro Léger de Charleroi) — транспортна система типу «Легкорейковий транспорт»[1], що охоплює бельгійське місто Шарлеруа і його передмістя Жіллі і Андерлью. Довжина мережі 25 км. Має як швидкісні, частково підземні, ділянки, так і вуличні ділянки на суміщеному полотні. На системі використовується рухомий склад трамвайного типу.

Історія[ред.ред. код]

Трамвай у Шарлеруа[ред.ред. код]

Попередником легкого метро була міська трамвайна мережа. Перша лінія конки відкрилася в Шарлеруа в 1882 році.[2] 3 червня 1887 у місті почала діяти перша лінія парового трамвая, а 28 березня 1901 — електричного.[3].

Після Другої Світової війни трамвайні лінії в Шарлеруа (як і в інших містах Бельгії) стали поступово закривати і замінювати автобусами.[2] Останнім днем роботи трамвая в Шарлеруа стало 30 червня 1974 року.[3][2]

Також існували приміські лінії, поступово закриті в 70-90 роках.

Від трамвая до легкого метро[ред.ред. код]

З початку 1960-х пересування в Бельгії ставало все більш проблемним. Дороги стали захаращені машинами, автобусами і трамваями.

Було необхідно побудувати мережу транспорту для обслуговування транспортних потоків міста та передмістя поза вуличного руху (використовуючи тунелі і віадуки). Був створений проект, закінчення робіт передбачалося в 1992 році. Мережа повинна була складатися з 69 станцій довжиною 52 кілометри. 21 червня 1976 було урочисто відкрито першу ділянку між станціями Vilette і Sud. 30 червня того ж року відкрилися станції Piges і Ouest. У серпні 1992 були відкриті гілки в Dampremy і в Gilly.

Опис мережі[ред.ред. код]

Чорним — існуючі лінії, червоним — завершення кільцевої лінії (будується у вигляді вуличної лінії), помаранчевим — службова лінія в Госсельє (реконструюється під пасажирський рух), салатовим — лінія до Жіллі (добудовується). Закинуті недобудовані лінії на схемі не позначені
Трамвайно-автобусне депо Жюме
Трамвай на станції Парк

Лінії та маршрути[ред.ред. код]

Діючі лінії[ред.ред. код]

 • Кільцева лінія

Довжина: 4,3 км, 7 станцій. Планувалося будівництво кільцевої лінії в центрі з 8 станціями, але тільки 3/4 було збудовано. Работи по замкненню кільця ведуться по теперішній час.

 • Жіллі

Довжина: 4 км, 3 станції.

 • Фонтен — л'Евек — Андерлю (монумент) (Fontaine-l'Évêque-Anderluses (Monument))

Довжина: 9,2 км, 10 станцій.

Метро-привид[ред.ред. код]

Існують ділянки, будівництво яких було законсервовано. Але у планах відновити будівництво у попередньому напрямі від станції Жіллі.

 • Лінія в Шателе (Châtelet)

Довжина: 6,8 км, 8 станцій.

 • Лінія в Мон-сюр-Маршьєн (Mont-Sur-Marchienne)

Проектувалося 5 станцій.

 • Лінія в Куїлі (Couillet)

Планувалося 5 станцій.

Маршрути[ред.ред. код]

На мережі експлуатується чотири маршрути:

 • Лінія 54 : від Gilly через Waterloo до Beaux-Arts
 • Лінія 55 : від Gilly через Waterloo до Parc
 • Лінія 88 : від Parc через Waterloo до Beaux-Arts
 • Лінія 89 : від Sud до Beaux-Arts

Депо[ред.ред. код]

Система має два депо, Жюме (Jumet основне депо) та, Андерлю (Anderlues). Обидва депо одночасно є майстернями з технічного обслуговування та ремонту рухомого складу[3].

Метро до 2012 року[ред.ред. код]

У 2008 році місту дали кредит 75 мільйонів євро на продовження будівництва метро. Новий проект передбачає завершення кільцевої лінії, продовжить лінію від Жілле та продовжить лінію від Piges у напрямку Брюсселя.

Рухомий склад[ред.ред. код]

Як лінійні на системі використовуються виключно зчленовані двосекційні трамваї, побудовані бельгійською фірмою BN у вісімдесятих роках. Трамваї для Шарлеруа будувалися одночасно з практично ідентичними трамваями для Береговій лінії (50 трамваїв для Берегу, 55 для Шарлеруа).[3]

Як службові використовується певна кількість трамваїв старіших серій.

Час роботи[ред.ред. код]

Легке метро Шарлеруа працює з 5 до 20 години. На лініях 54 і 55 інтервал поїздів у будні дні 5 хвилин, у вихідні 10 хвилин. На лініях 88 і 89 інтервал у будні дні 15, у вихідні — 30 хвилин. Пізно ввечері по шляху проходження ліній метро працюють автобуси. Перехід з однієї лінії на іншу при наявності квитка безкоштовний.

Примітки[ред.ред. код]

 1. Michael Taplin, Michael Russel. Belgium // Trams in Western Europe. — Harrow Weald, Middlesex : Capital Transport, 2002. — С. 19. — ISBN 185414 265 8.
 2. а б в W.J.K. Davies. Appendix 6: Brief Notes on other Urban Tram Systems in Belgium and their links to the SNCV // The Vincial Story. Light Railways in Belgium 1885-1991. — Scarborough : Light Rail Transit Association. — С. 226. — ISBN 0-948106-32-8.
 3. а б в г Luc Koenot. Flash 2006 Atlas des Tramways, metros and trolleybus belges / Atlas Belgische trams, metro's en trolleybussen. — Groot-Bijgaarden : Tram 2000, 2006. — С. 88-97. — ISBN 2-9600608-0-6.