Лесове плато

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Лесове плато (спрощ.: 黄土高原; кит. трад.: 黃土高原; піньїнь: huángtǔ gāoyuán, хуанту гаоюань) — плато в Центральному Китаї. Площа — від 400 до 640 тисяч км². Розташоване у верхній та середній течії річки Хуанхе, між горами Куньлунь і Циньлін на півдні та Монгольським плато на півночі. Гірське пасмо Їньшань відділяє Лесове плато від Великої Китайської рівнини на сході.

Займає територію провінцій Ганьсу, Шеньсі, Шаньсі, а також Нінся-Хуейського автономного району.

Поверхня складається з лесу, який залягає на глибину 150 — 250 м і характеризується масштабною ерозією, що виражається у великій кількості балок та ярів. Середня довжина ярів та балок становить 5 км на 1 км² при глибині 150 м. Багате на корисні копалини, особливо кам'яне вугілля.

У масштабі КНР

Має дуже родючі ґрунти. Активно використовується мешканцями КНР у сільському господарстві: вирощуванні бавовни, гаоляну, проса та пшениці. Через активне використання земель в сільському господарстві частина земель стали непридатними до використання.

Найбільш густозаселеним регіонами є басейн річки Вейхе. Найбільші міста — Сіань і Тайюань.

Екологічна катастрофа[ред. | ред. код]

Частина земель плато стала непридатною до ведення господарства через дуже екстенсивне вирощування сільськогосподарських рослин і безконтрольне випасання худоби (переважно кіз), тварини з’їдали не лише траву, а й молоді пагони дерев, через що частина населення потерпає від екологічних негараздів — почергово посухи і паводки.[1][2] З 1994 року, коли частина земель, колись дуже плодючих, перетворилася на пустелі, китайська влада оголосила про дослідження регіону з подальшою розробкою програми врятування плато. Станом на 2016 рік було насаджено дерева місцевих порід, це покращило клімат і екологічну обстановку — тепер вода менше змиває землю і глину в річку Хуанхе, річка очистилася, а вода краще затримується в ґрунті і плодючість поступово відновлюється. Випасати худобу можна лише у відведених для цього місцях. Збудовано тераси, які допомагають утримувати потоки води і боротися з паводками. Дамби працюють як кондесатори дощової води. Рівень забезпечення їжею (до того голодувало 15-40 млн китайців у цьому районі) теж суттєво зріс, як і добробут.[2] Але все ще паводки трапляються, як і посухи. Не все населення погоджується на програму дій уряду — призупинення фермерства і садіння дерев. Часті також і пильові бурі, які досягають інших регіонів, в тому числі Монголії та РФ.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. В Китае власти пытаются справиться со сложной экологической ситуацией, сложившейся в регионе [Архівовано 10 серпня 2016 у Wayback Machine.], 5 квітня 2010
  2. а б Hope in a Changing Climate – Russian. НАДЕЖДА НА ИЗМЕНЕНИЕ КЛИМАТА. Архів оригіналу за 16 серпня 2016. Процитовано 5 серпня 2016. 

Джерела та література[ред. | ред. код]