Сіань

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Вид на головну вулицю в напрямку вежі-дзвіниці.

Сіа́нь (кит. 西安, піньїнь Xī'ān, палл. Сіань) — місто в середній частині Китаю, адміністративний центр провінції Шеньсі. Розташоване на річці Вей 渭. Місто є одним з найвизначніших культурних та історичних центрів Китаю. Важливий індустріальний центр. Промисловість міста охоплює виробництво сталі, хімікатів, текстилів та електроніки.

У Сіані знаходяться багато пагод періоду Тан і відомий музей стел Бей Лінь 碑林.

Місто є однією з історичних столиць Китаю.

Місто існує більше 3100 років, деякий час був найбільшим (як за площею, так і за кількістю жителів) містом світу. Сіань — один з найбільш знаменних історичних та культурних центрів Китаю, протягом 13 династій був столицею Китаю, зокрема в періоди Чжоу, Цінь, Хань, Суй та Тан. Династичні столиці розташовувалися звичайно в різних місцях на невеликому віддаленні від центру сучасного Сіаня.

Історія[ред.ред. код]

  • Стосовно стародавньої історії Сіаня дивіться: Чан'ань.

Сіань була столицею династії Тан між 618 та 906 роками. Древня столиця приваблювала багатьох буддистських, мусульманських та християнських місіонерів. Після 1935 року Сіань була базою націоналістичної партії Ґоміньдан (кит. 國民黨). У місті багато визначних місць, включно із зоопарком Сіань та його міським муром.

Династія Чжоу[ред.ред. код]

Місто стало культурним та індустріальним центром з моменту заснування династії Чжоу в XI столітті до н. Е. Столиці царства Чжоу, Фен (кит. ) і Хао (кит. ) знаходяться на незначній відстані від сучасного Сіаня на захід від міста.

Населення[ред.ред. код]

  • Населення у 1957 році: 1 млн 310 тис. жителів.
  • Населення агломерації Сіань 2000 року: 8 млн 252 тис. жителів.

Уродженці міста[ред.ред. код]

  • Вей Янь — китайський художник часів династії Тан.

Транспорт[ред.ред. код]

Громадський транспорт[ред.ред. код]

В місті більше 200 автобусних маршрутів.

Метро[ред.ред. код]

З вересня 2011 року в місті діє метрополітен.

Залізниця[ред.ред. код]

У Сіані 5 вокзалів, і будується шостий. Основним вважається Центральний вокзал. В 2010 році була побудована високошвидкісна залізнична лінія протяжністю 456 км до міста Чженчжоу.

Аеропорт[ред.ред. код]

У передмісті (в 41 км на північному заході від центру Сіаня і за 13 км на північному сході від центру сусіднього міста Сяньян) розташований міжнародний аеропорт Сіань Сяньян, найбільший в регіоні. 2011 року аеропорт обслужив понад 21 мільйона пасажирів. Прямі рейси пов'язують його з усіма значними центрами Китаю та Азії. Щоб потрапити з аеропорту в центр міста, пасажири можуть скористатися маршрутними автобусами або таксі.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Lutz D. Schmadel, International Astronomical Union. Dictionary of Minor Planet Names. — 5-th Edition. — Berlin Heidelberg New-York : Springer-Verlag, 2003. — 992 с. — ISBN 3-540-00238-3.

Джерело[ред.ред. код]

  • Енциклопедія Макміллан: The Macmillan Encyclopedia. Лондон: Макміллан Лондон Лімітед, 1981, 1983, 1984, 1985.(англ.)

Посилання[ред.ред. код]