Лущильник

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Лущильник чи Дискова борона. Зовнішній вигляд

Лущильник, дискова борона, дисковий культиватор — як правило, причепний, рідше навісний агрегат, який виконує лущення ґрунту і стернових рослинних залишків.

Принцип дії[ред. | ред. код]

На відміну від традиційної оранки, яка виконується площинними плугами, при чому[1] глибина верхнього шару ґрунту, що зрушується чи перевертається, може досягати 30-35 см, лущіння відбувається без відвалу і перевертання ґрунту на глибину до 8-12 см. Лущіння відноситься до класу мінімальної чи заощадливої ґрунтообробки. Лущильники бувають дискові та лемішні. Дисковими лущильниками обробляють ґрунт на глибину 4 — 10 см, а лемішними — на глибину до 12 см[2]


Як зрозуміло із малюнка, на рамі розташовуються рядами диски-«тарілки» специфічної форми, при чому напрям їх розташування є зустрічним. Напрям може мінятися по рядах, а можуть чергуватися диски різних напрямків в одному ряду. Рама і диски мають значну масу. При русі трактора відбувається перемелювання часток ґрунту і рослинних (пожнивних) залишків. Форма дисків і кут атаки входження в ґрунт варіюються у різних виробників. Специфічна форма лущильних дисків збільшує ефективність подрібнення грудок ґрунту і перемішування розпушеного ґрунту з подрібненими рослинними залишками.

Лущильник. Варіант
Дискова пательня, виготовлена із борони лущильника

Переваги[ред. | ред. код]

Ефективність цього способу ґрунтообробки полягає у:

  • зниженні затрат на паливно-мастильні матеріали, в порівнянні з оранкою;
  • при лущенні не відбувається утворення розори і борозни, лишається гладенький посівний стіл;
  • перемелені із ґрунтом рослинні залишки додатково мінералізують ґрунт;
  • відбувається менший вплив на мікрофлору верхнього родючого шару, аніж під час традиційної оранки.

Лущильники можуть доповнюватися ґрунтоподрібнювальними котками чи зубчастими боронами. Дехто[хто?] котки також називає лущильниками. Окремі виробники обладнують котки дисками схожої на лущильники форми, таким чином створюється універсальний аргегат, що поєднує властивості лущильника і прикотного котка. У цьому випадку не можливо збільшити глибину лущення. Вона складає, як правило, 4-6 см. Лущіння ґрунту може виконуватися як підготовча до оранки операція, а може застосовуватися, як самостійний вид ґрунтообробки перед сівбою із застосуванням сівалок точного висіву.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. В залежності від щільності ґрунту, потужності трактора, поставлених на оранку завдань, тощо
  2. Технічне забезпечення агропромислового виробництва. Машини та знаряддя для обробітку ґрунту. Лущильники. lib.chdu.edu.ua.