Мульчування

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Обрізки деревини використовуються для мульчування в Австралії. Червоний колір — від червоного кольору деревини евкаліптусу.

Мульчува́ння — вкривання поверхні ґрунту соломою, перегноєм, мульч-папером тощо для захисту ґрунту від пересихання й перегрівання. Мульчування розглядається як спосіб поліпшення фізичних агрономічних властивостей ґрунтів та ефективності дії мінерального живлення сільськогосподарських рослин.

Розповсюджене за кордоном. Перспективне в Україні для збереження ґрунтової вологи та запобігання втрат ґрунту внаслідок ерозійних процесів.

Ефект від застосування мульчування[ред.ред. код]

Застосування соломи для мульчування ґрунту при вирощуванні злакових і кукурудзи ефективне у кількості 6—8 т/га. Мульчування зменшує фізичне випаровування вологи з ґрунту. В умовах посухи непродуктивні втрати вологи зменшуються в 1,7, а при достатньому зволоженні — у 3 рази. Суттєвий позитивний вплив мульчування на режим вологи встановлено до глибини кореневмісного шару — 50 см.

Мульчування також поліпшує температурний режим, агрофізичний стан ґрунту, агрохімічні та біологічні показники. Крім того, мульчування істотно підвищує ефективність дії мінеральних добрив, особливо в посушливих умовах вирощування. Урожайність сільськогосподарських культур за таких екстремальних умов лише внаслідок мульчування підвищується на 20—25 %. Мульчування найдоцільніше на ґрунтах у зоні недостатнього або нестабільного зволоження, переважно — при вирощувані зернових сільськогосподарських культур.

В Україні мульчування вивчає Інститут ґрунтознавства і агрохімії ім. О. Н. Соколовського УААН.

Переваги мульчування[ред.ред. код]

Безумовно мульча сприятливо діє на грунт і рослини:

  • зберігає в грунті воду
  • зменшує кількість бур'янів
  • запобігає перегріву грунту влітку і промерзання взимку
  • допомагає запобігти потраплянню бризок, що містять збудників хвороб, з грунту на рослини при поливі і дощі
  • запобігає ерозії ґрунту
  • запобігає утворенню кірки на грунті, що поліпшує усмоктування води в грунт
  • зберігає рихлість грунту.

Типи мульчі[ред.ред. код]

Мульча буває неорганічна (гравій, галька, різні укривние матеріали) і органічна (тирса, хвоя, перегній, горіхова шкаралупа, сіно). Органічної називається мульча з природних матеріалів, наприклад, кора, стружка, тирса, листя, хвоя або скошена трава. Мінус цього типу мульчі в тому, що вона приваблює комах, слимаків, черв'яків і птахів, які використовують її в їжу, і з часом така мульча потребує заміни. Неорганічна мульча з гравію, гальки, чорного поліетилену або садових нетканих матеріалів не приваблює шкідників і не розкладається.

Мульчування камінням[ред.ред. код]

Мульчування великими каменями має важливу перевагу в посушливих пору влітку. Вранці розігріте повітря зустрічається c холодним каменем (який нагрівається повільніше повітря) і залишає на ньому росу забезпечуючи т.зв. сухий полив.

Джерела[ред.ред. код]