Ліпофільність

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ліпофі́льність (олеофі́льність), (рос. липофильность, (олеофильность); англ. lipophilicity (oleophilicity), oil-receptivity, water-repellance, lipophily (oleophily), нім. Lipophilität f) — ліофільність сполук або їх частин у відношенні до вуглеводнів, жироподібних речовин, масел.

  1. Спорідненість сполук або частин їх молекул до вуглеводнів, жироподібних речовин, масел.
  2. Помітна здатність речовини розчинятися в жирах.

Ліпофільність визначають за розподілом речовини в двофазній системі рідина-рідина(вода й 1-октанол, ліпофільні речовини переходитимуть в октанольний шар, гідрофільні залишатимуться у воді) або тверде тіло— рідина (методом високоефективної рідинної хроматографії).

Коефіцієнт ліпофільності:

Коефіцієнт ліпофільності можна порахувати за допомогою таблиць і правил, однак, результат залежить від врахування здатності молекули приймати різні просторові конфігурації і точність розрахунків знижується для більш складних молекул. Існують електронні бази і програми для розрахунку коефіцієнта ліпофільності.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. — Д. : Донбас, 2007. — Т. 2 : Л — Р. — 670 с. — ISBN 57740-0828-2.
  • Глосарій термінів з хімії // Й.Опейда, О.Швайка. Ін-т фізико-органічної хімії та вуглехімії ім. Л. М. Литвиненка НАН України, Донецький національний університет — Донецьк: «Вебер», 2008. — 758 с. — ISBN 978-966-335-206-0