Літак Можайського

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Літак Можайського на поштовій марці СРСР

Літак Можайського («Повітроплавний прилад») — літак, спроектований і побудований російським морським офіцером Олександром Федоровичем Можайським в останній чверті XIX століття, перший в Росії і один з перших в світі літаків, побудованих в справжню величину, а також, можливо, — перший в світі літак, який відділився від землі з людиною на борту.

Винахідником першого літака став Олександр Федорович Можайський — випускник Петербурзького морського училища. Можайський за 25 років морської служби придбав великий досвід будівництва перших морських кораблів, оснащених паровими двигунами.

З 1856 року область його інтересів розширилася: він став проводити дослідження, що стосуються можливості створення літального апарату, який би був важчий за повітря. Винахідник ретельно вивчив кінематику крил птахів і на основі отриманих даних зробив висновок: крило літака повинно бути нерухомим. Щоб вивчити опір повітряних потоків тілу в русі, Можайський сконструював спеціальний випробувальний прилад і провів серйозні вимірювання аеродинамічних сил.

Щоб перевірити розрахунки, вчений-конструктор проводив цікаві експерименти: він піднімався в повітря на великому повітряному змії, який тягнула кінська упряж. Так він підбирав оптимальні нахили крила і вивчав функціонування повітряних гребних гвинтів. Можайський будував різні літаючі моделі літаків, двигуном служили гумові джгути або годинні пружини. У моделях відбувалося випробування фюзеляжу у вигляді човна, також випробовувалися рулі керування польотом літака. Поступово винахідник домігся того, що його моделі могли пролітати кілька десятків метрів, а також витримували певне навантаження під час польоту (офіцерський кортик).

Головною заслугою Можайського є те, що він поклав основу експериментальної аеродинаміки, встановив важливі аеродинамічні співвідношення. Всі ці напрацювання стали в нагоді в процесі створення ним першого літака.

Сувора комісія не підтримала прагнення Можайського і не виділила грошей для необхідних випробувань. До проекту конструктора поставилися з недовірою, вважаючи, що крила літального апарату повинні бути рухливі відносного його корпусу.

Винахідник продав свій родовий маєток, щоб купити патент і на власні гроші побудувати літак. Влітку 1882 конструктор приступив до будівництва літака. Грошей знову не вистачило, Можайський знову звернувся до уряду і йому знову відмовили. На свої останні кошти Олександр Федорович таки закінчив будівництво повітряного судна. Почались перші випробування, спочатку наземні, а потім і повітряні. Другі виявилися не зовсім вдалими: літак розігнався, злетів, пролетів кілька десятків метрів, накренився і зачепив крилом землю. Потрібно було збільшити потужність двигунів. Військове керівництво особливо не надихнулося цими випробуваннями, вважаючи, що літак мав полетіти відразу.

Після цих подій ще протягом п'яти років Можайський без якої б то не було допомоги з боку намагався удосконалювати свій апарат. Завершити свої праці він, на жаль, не встиг. І тільки в 1903 році більш простий по конструкції аероплан, який побудували брати Орвілл і Уілбур Райт, піднявся в повітря і зробив політ протяжністю 37 метрів і тривалістю 12 секунд.

Джерела[ред.ред. код]