Ліхтар Джека

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Світильник Джека

Світильник Джека, Ліхтар Джека, Джек-Ліхтар (англ. Jack-o'-lantern) — символ і невід'ємний атрибут Хелловіну, вирізана з гарбуза людська голова, в середині якої знаходиться свічка. В сучасному значенні символізує неприкаяні душі, що блукають по землі. Спершу страшні пики вирізались на ріпах і картоплі, і тільки згодом на гарбузах.

Вирізаний з турнепса світильник Джека, початок XX століття. Музей традиційного життя, Ірландія.

Легенда[ред. | ред. код]

Легенда про ліхтар Джека доволі давня. Колись в Ірландії жив коваль Джек, що був відомий як пияк та скнара. Якось він запросив самого диявола, що збирався забрати його душу до пекла, щоб в останній раз випити елю і пригостити дідька випивкою. Той погодився піти з ним до шинку, але згодом стало зрозумілим, що Джек не має чим розплатитися. Тоді Джек запропонував дияволові схитрувати, а саме, Сатана мав перетворитися на монету. Диявол повірив йому і вчинив як порадив коваль. Але, як тільки він перетворився на монету, Джек поклав її до своєї кишені в якій лежав срібний хрестик. Таким чином Сатана опинився в пастці — біля розп'яття він не міг користуватись своєю силою. Тоді Джек змусив диявола погодитись не претендувати на душу коваля і подарувати йому ще рік життя. Той змушений був погодитися.

Через деякий час Джек зміг знову обдурити наївного диявола — він запропонував йому назбирати яблук, бо йому нібито востаннє захотілося їх скуштувати. Нечистий погодився і поліз перший на дерево, тим часом хитрий коваль надряпав на корі яблуні хрест. Таким чином диявол не міг злізти з дерева і знову опинився в пастці, а Джек зміг «виторгувати» собі ще 10 років життя. Коли ж прийшла його смертна година, його — скнару та пияка, не захотіли приймати до себе небеса, але й згідно з договором до пекла він теж не міг потрапити. Таким чином Джек став неприкаяною душею і почав блукати по землі. Наостанок диявол кинув йому зі сміхом вуглик з пекла, який мав освітлювати йому дорогу у вічній темряві. Ліхтарем для цього вуглика стала порожня ріпа (за іншою версією гарбуз).

Ліхтарі Джека в наш час мають різні зображення.

Джерела[ред. | ред. код]

Хелловін

Ліхтар з гарбуза