Ліхтар Джека

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Світильник Джека

Світильник Джека, Ліхтар Джека, Джек-Ліхтар (англ. Jack-o'-lantern) — символ і невід'ємний атрибут Хелловіну, вирізана з гарбуза людська голова, в середині якої горить свічка. У сучасному розумінні символізує неприкаяні душі, що блукають по землі. Спершу страшні пики вирізались на ріпах та картоплі, і тільки згодом на гарбузах.

Вирізаний з турнепса світильник Джека, початок XX століття. Музей традиційного життя, Ірландія.

Легенда[ред. | ред. код]

Легенда про ліхтар Джека доволі давня. Колись в Ірландії жив коваль Джек, що був відомий як пияка та скнара. Якось він запросив самого диявола, що збирався забрати його душу до пекла, аби в останній раз випити елю і пригостити дідька випивкою. Той погодився піти з ним до шинку, але згодом стало зрозумілим, що Джек не має чим розплатитися. Тоді Джек запропонував дияволові схитрувати, а саме: Сатана мав перетворитися на монету. Диявол повірив йому і зробив, як порадив коваль. Але, як тільки він перетворився на монету, Джек поклав її до своєї кишені, в якій лежав срібний хрестик. Тож Сатана опинився в пастці: біля розп'яття він не міг користуватися своєю силою. Тоді Джек змусив диявола погодитись не претендувати на душу коваля та подарувати йому ще рік життя. Той змушений був погодитися.

Через деякий час Джек зміг знову обдурити наївного диявола: він запропонував йому назбирати яблук, бо йому нібито востаннє захотілося їх скуштувати. Нечистий погодився і поліз перший на дерево, тим часом хитрий коваль надряпав на корі яблуні хрест. Таким чином диявол не міг злізти з дерева і знову опинився в пастці, а Джек зміг «виторгувати» собі ще 10 років життя. Коли ж прийшла його смертна година, його, скнару та пияку, не захотіли приймати до себе небеса, але й згідно з договором до пекла він теж не міг потрапити. Отже, Джек став неприкаяною душею та почав блукати по землі. Наостанок диявол кинув йому зі сміхом вуглик з пекла, який мав освітлювати йому дорогу у вічній темряві. Ліхтарем для цього вуглика стала порожня ріпа (за іншою версією гарбуз).

Ліхтарі Джека в наш час мають різні зображення

Джерела[ред. | ред. код]

Хелловін

Ліхтар з гарбуза