Мадхва

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Мадгва, Мадхва або Мадгвачар'я, Мадхвачарья, також відомий як Пурна Праґ'я, Ананда Тіртха - великий індуїстський філософ і проповідник, засновник (ачар'я) релігійно-філософської традиції Двайта або таттвавада, що є однією з центральних монотеїстичних шкіл Веданти вайшнавського канону. У самій традиції таттвавада Мадгва шанується як втілення Ваю. Таке твердження ґрунтується, в першу чергу, на змісті Баллітха-сукти «Ріґведи», а також на життєписі самого Мадхви - «Сумадхва-Віджая», складеному визнаним видатним автором даної традиції Нараяна Пандітачарьей.

Мадхва належить більше 40 творів, з яких найбільш відомими є його коментарі до Брахма-сутра Вьяси, «Бхагавад-гіти» і основним Упанішадам, коментарі до окремих частин (сукте) «Рігведи» і «Магабгараті» (останній також відомий як «Махабхарата-татпарья-нірная»), а також «Сарва-даршана-санграха» ( «Зібрання всіх поглядів»).

Критика

[ред. | ред. код]

Оскільки Двайт різко відрізняється від усіх інших релігійно-філософських систем Індії через прийнятих в ній уявлень про первинному незмінному приречення душ, ряд дослідників вбачає в даному факті ймовірність того, що ці уявлення проникли в неї з ісламу.

На думку Сарвепаллі Радхакришнана,

Всі його роботи створюють враження, що він виходить більш з пуран, ніж з «Прастханатрайі», упанишад, «Бхагавадгити» і «Брахма-сутри». Мадхва не так легко тлумачити ці авторитетні роботи в дусі своєї дуалістичної метафізики. Мадхва приходить до конфлікту з багатьма священними висловами, коли він прагне підігнати їх під дуалізм. [1]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Сарвепаллі Радхакришнан. Індійська Філософія. Том II

Посилання

[ред. | ред. код]
  • Мадхва [Архівовано 31 жовтня 2021 у Wayback Machine.] // Кругосвет (рос.)
  • Сундара Рамаях Г. Дуалізм Шрі Мадхви[недоступне посилання з квітня 2019]
  • Мадхва.[недоступне посилання з квітня 2019] // Радхакришнан С. «Індійська філософія», том 2