Брахма-сутри

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Статті на тему
Індуїзм

Aum

Історія ·  Пантеон

Вайшнавізм ·  Шайвізм
Шактизм ·  Смартизм

Дхарма ·  Артха ·  Кама
Мокша ·  Карма ·  Самсара
 ·  Яджня ·  Мантра
Йога ·  Тантра · Бгакті ·  Бгакті-йога · Майя
Пуджа ·  Мандір ·  Санскрит ·  Тримурті

Веди ·  Упанішади
Рамаяна ·  Махабхарата
Бгаґавад-Ґіта ·  Пурани
 ·  Веданґа
інші

Близькі теми

Космологія
Філософія
Міфологія
Індуїзм за країнами
Ґуру і святі
Календар ·  Свята Термінологія
Аюрведа ·  Джйотиша

Портал «Індуїзм»

Брахма-сутри також відомі як Веданта-сутри, сутри, що входять в «Троїстий канон» (прастханатрайя) веданти, засновані на логічному міркуванні (ньяя), систематично викладають Упанішади. Авторство приписується В'ясадеві (Бадараяні).

Автор і час створення[ред.ред. код]

Бадараяна швидше за все особистість збірна і легендарна. Традиційно Бадараяну ототожнюють з В'ясадевою, мотивуючи тим, що острів, на якому народився В'яса, був покритий ююбою (Бадари), і тим, що одне з його імен було Бадараяна.

Структура тексту[ред.ред. код]

Ці сутри являють собою невеликий твір, пропозиції якого складаються в основному з двох-трьох слів, в основному іменників, пов'язаних між собою відмінкової залежністю. Все це не дозволяє зрозуміти Брахма-сутри без додаткових роз'яснень, а тому так важливі коментарі до основного тексту, написані практично у всіх значимих течіях індуїзму. При цьому кожен індійський коментатор вірить, що його власна точка зору є точкою зору автора Брахма-сутр, і що будь-який інший погляд їй не відповідає. [1]

Текст складається з 555 афоризмів (сутра), розбитих на чотири глави (адхьяя). Перший розділ - «Саманвайя» («гармонія», «єдність»), пояснює, що тексти Вед і веданти говорять про Брахмані, остаточної дійсності, яка є метою життя. Другий розділ - «Авіродха» («відсутність протиріч»), обговорює і спростовує можливі заперечення проти ведичного знання. Третя глава «Садхана» - («кошти»), описує процес досягнення остаточного звільнення. Четверта глава - «пхала» («плід»), свідчить про благо, яке досягнуто у заключному звільнення.

Вчення[ред.ред. код]

Якщо Упанішади є в веданта підставою одкровення (шруті-прастхана), а Бгагавад-Гіта - основою пам'ятання традиції (смріті-прастхана), то Брахма-сутри виступають основою логіко-епістемологічних (ньяя) міркувань.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]