Ачар'я

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ачар'я (санскр. आचार्य) - важливий релігійний вчитель. Слово має відмінне у деталях значення в індуїзмі, джайнізмі та буддизмі. Однак у кожній з традицій означає старший, головний, вчитель вчителів. Надається найвидатнішим представникам духовних орденів, які зробили величезний внесок у розробці вчення своєї традиції. Титул «ачар'я» часто додається до імені й вказує на особливо шанобливе ставлення, наприклад Шанкарачар'я.

Етимологія[ред. | ред. код]

Походить від санскритського кореня чар, який означає «послідовник». За допомогою приставки «а» (що означає «цілком або повністю) та іменного суфікса, який означає «той, хто», формується значення терміна «той, хто повністю слідує дгармі» або «той, хто веде інших слідувати дгармі».

Таким чином, слово «ачар'я» вказує на особистість, яка набагато більше, ніж просто «вчитель» і перш за все означає «той, хто йде до того, чому вчить» або «той, хто вчить на своєму власному прикладі». Тобто, основними двома аспектами значення слова «ачар'я» є «той, хто вчить» і «той, хто є прикладом того, чого він навчає».

В індуїзмі[ред. | ред. код]

У релігійній традиції індуїзму, ачар'я це «божественна особистість» (санскр. महापुरुश) яка з'являється для того, щоб встановити або відновити певні релігійні або філософські принципи.

Ачар'я є шановним ґуру, який, як правило, має досконалими знаннями санскриту й однією з філософій індуїзму, наприклад веданти. Ачар'я часто були лідерами певної сампрадаї - філософської або богословської школи в індуїзмі. Ачар'я навчають, керуючись принципом того, що якщо сам учитель не пізнав і не побачив істину, він не може зробити так, щоб її пізнали інші.

Ачар'я повинен повністю усвідомити те, чого він вчить. У руках справжнього Ачар'ї, священні писання (шастри) є інструментом, за допомогою якого він приводить своїх послідовників до пізнання Істини. Як шастра, так і ачар'я грають ключову роль. Ачар'я, завдяки ясності свого бачення і духовного та філософського усвідомлення, дає правильне розуміння викладеного в шастрах. Тому, як до шастр так і до Ачар'ї, ставляться з однаковою повагою. Ачар'я є живим втіленням священних писань і має здатність зробити так, щоб його послідовники самі побачили Істину.

Деякі Ачар'ї в індуїзмі[ред. | ред. код]

У джайнізмі[ред. | ред. код]

У джайнізмі ачар'я це чернець, один з п'яти шанованих Панча-паремешті гідних поклоніння. Слово «сурі» має те ж саме значення, що й «ачар'я».

Ачар'я - це також головний лідер в чернечій ієрархії джайнів. Він має владу присвячувати нових ченців або черниць, встановлювати нові мурті і т. д. Часто він передає свої повноваження спеціально призначеним ним же ставленикам.

Деякі відомі Ачар'я в джайнізмі в хронологічному порядку:

У деяких сектах джайнізму, як наприклад в терапантсі, є тільки один ачар'я, тоді як в інших існує багато ачар'я.

Ачар'я, також як і будь-який інший чернець-джайн, повинен весь час мандрувати, за винятком чотирьох місяців мусонів.

Ошо народився в сім'ї джайнів і до 1971 року був відомий як Ачар'я Раджніш.

В буддизмі[ред. | ред. код]

В буддизмі ачар'я (палійскій варіант acariya) - один з двох наставників нового ченця (інший називається upādhyāya). У махаянських традиціях почесний епітет додавався до відомих вчених і був дещо загальнішим, ніж схожий епітет paṇḍita; тибетською його перекладали як slob dpon лобпень. У японській школі Сінґон титул адзярі привласнювався кваліфікованим священикам, які пройшли навчання на горі Коя.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Ramanujacharya. Архів оригіналу за 26 серпня 2007. Процитовано 14 квітня 2011. 
  2. Saint Acharyas. Архів оригіналу за 16 липня 2011. Процитовано 14 квітня 2011. 

Посилання[ред. | ред. код]