Мала Скіфія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Мала Скіфія

Мала́ Скі́фія (грец. Μικρὰ Σκυθία) — назва двох пізньоскіфських державних утворень ІІІ — II ст.ст. до н. е. одне у Тавриці (Тавроскіфія), інше у Добруджі.

Мала Скіфія у Добруджі[ред.ред. код]

Вперше Скіфію у Добруджі згадано у істрійському декреті Агафоклу (грец. "Σκυθίαν" IScM I, 15), який датовано межою ІІІ-ІІ ст.ст. до н. е. чи самим поч. II ст. до н. е. Активне заселення Добруджі скіфами відбувалося з території Тавроскіфії, про що повідомляє Страбон. Аналіз археологічних пам'яток дає підстави для припущень, що власне скіфи були панівним і, можливо, згодом, частково осівшим на землю прошарком у багатоетнічному Скіфському царстві.

Територія Скіфського царства значною не була і за одними думками вона була обмежена Дунаєм з пн. та зах., зі сх. — Понтом, на пд. — р. Батова, за іншими територія Скіфії була значно менше — вузька (50-60 км) смуга вздовж хори полісів від Одессоса на пд. до Том на пн.

З епіграфічних та нумізматичних джерел відомі імена шести династів добруджийської Скіфії.

Скіфське царство у Добруджі перестало існувати за часів Мітрідатових воєн (поч. І ст. до н. е. чи близько 95 р. до н. е.). Згодом скіфи були остаточно асимільовані іншими етносами.

Династи та представники династії Малої (Добруджийської) Скіфії (друга пол. III ст. до н. е. — І ст. до н. е. )[ред.ред. код]

Трихалк з Ольвіополісу з легендою АКРОΣΑ. Одеський Музей Нумізматики

Тануса (грец. ΤΑΝΟΥΣΑ (порівн. грец. Τανυσάλου,[1] Τανυοξάρκης, Ταναοξάρκης)) — скіфський династ ІІІ — II ст.ст. до н. е., відомий з нумізматичних джерел.
Каніта (грец. Κανιται / ΚΑΝΙΤΟΥ) — скіфський династ поч. II ст. до н. е. (~200 — ~180), відомий з нумізматичних (монети Одесса) та епіграфічних джерел (IGBulg I² 41 грец. "...βασιλεῖ Σκυθῶν Κανιται...").[2] Гіпотетично, спільник Антіоха ІІІ.
Саріак (грец. Σαριακος / ΣΑΡΙΑ) (у подіях 179 р. до н. е.) — скіфський династ (~180 — ~160), відомий з нумізматичних джерел та епіграфіки (IGBulg V 5003 грец. "...βασιλέως Σαριακου...").[3][4]
Акроса (грец. ΑΚΡΟΣΑ) — скіфський династ (~160 — ~120), відомий з нумізматичних джерел.
Хараспа (грец. ΧΑΡΑΣΠΟΥ) — скіфський династ кін. ІІ — поч. І ст.ст. до н. е., відомий з нумізматичних джерел.
Айлій (грец. ΑΙΛΙΟΣ) — скіфський династ кін. ІІ — поч. І ст.ст. до н. е., відомий з нумізматичних джерел.
Лелій (грец. ΛΕΛΗΑ / ΛΕΛΙ[...]ΑΣ) — гіпотетично скіфський династ Добруджі, ім'я якого відновлюється з легенд на монетах.[5]

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • (рос.)Андрух С. И. Нижнедунайская Скифия в 6 — нач. 1 вв. до н. э.: Этнополитический аспект. — Запорожье: Запорожский гос. ун-т, 1995.

Примітки. Посилання.[ред.ред. код]

  1. (гр.)Corpus Inscriptionum Regni Bosporani, 708
  2. (гр.)IGBulg I² 41
  3. (рос.)Лазаров М. (София). Новооткрытая надпись Антигона за скифского царя Сариака. ВДИ, № 3, 1985
  4. (гр.)IGBulg V 5003
  5. (рос.)В. А. Анохин. Монеты античных городов Северо — Западного Причерноморья. Наукова думка, 1989.