Манто Маврогенус

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Манто Маврогенус
Бюст Манто в парку Педіон ту Ареос, Афіни

Манто́ Мавроге́нус (грец. Μαντώ Μαυρογένους, 1796 або 1797, Трієст — липень 1848, Парос) — національна героїня, учасниця визвольної війни Греції, віддала всі свої статки на боротьбу з Османською імперією.

Біографія[ред. | ред. код]

Манто Маврогенус народилася в італійському Трієсті в купецькій родині. Вона виховувалася в аристократичному оточенні, в коледжі вивчала класичну грецьку філософію й історію, а також вільно володіла французькою, італійською і турецькою мовами.

1809 року вона з родиною переїхала на острів Парос. Від свого батька вона дізналася, що таємна організація «Філікі Етерія» готує повстання з метою повалення османського ярма. Після смерті батька 1818 року вона переїхала на острів Тінос. а з початком визвольної війни перебралась на острів Міконос і долучилася до повстанців.

За свій рахунок вона оснастила 2 кораблі, які здійснювали набіги на турків, що окупували острів Міконос. Сама Манто Маврогенус очолила повстання проти турків. 22 жовтня 1822 року острів Міконос був звільнений від турків. Крім того Манто Маврогенус на свій кошт організувала загін з 150 чоловік для участі у звільненні Пелопонесу, а також направила фінансову допомогу повстанцям, які захищали острів Самос.

Організована нею флотилія з декількох кораблів взяла участь у ряді битв визвольної війни. Всі свої кошти й коштовності вона віддала на фінансування своїх загонів: закуповувалася зброя, боєприпаси, провіант. З метою збору коштів для фінансування тих подій вона поїхала в Європи і виступила зі зверненням до жінок Парижу, закликаючи допомогти грецькому народу в його боротьбі.

1823 року вона приїхала в Нафпліон, щоб бути в центрі боротьби проти Османської навали. Там вона зустрілася з Деметріосом Іпсіланті. Вони прожили разом з ним кілька років. Після розставання з ним жила в бідності, оскільки всі свої статки витратила на визвольну війну і була в боргах. Після закінчення війни їй було присвоєно звання генерал-лейтенанта. Вона померла на Паросі в липні 1840 року в злиднях.

Вшанування пам'яті[ред. | ред. код]

  • В Афінах встановлено погруддя Манто Маврогенус.
  • У місті Хора на острові Міконос її ім'ям названо вулицю, на якій встановлено бюст героїні.
  • Її зображення карбувалося на монетах 2 грецьких драхм в період 1988—2001 років[1].
  • 1971 на екрани вийшла стрічка «Манто Маврогенус», головну роль в ній виконала Дженні Карезі[2].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Bank of Greece. Drachma Banknotes & Coins: 2 drachmas. — Retrieved on 27 March 2009.
  2. Manto Mavrogenous (1971) на imdb.com

Посилання[ред. | ред. код]