Марк Порцій Катон Ліцініан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Марк Порцій Катон Ліцініан (д/н — пом. 152 до н. е.) — визначний правник часів Римської республіки.

Життєпис[ред. | ред. код]

Син відомого давньоримського політика Марка Порція Катона Старшого та Ліцінії. Від імені матері Марк Ліцініан й отримав свій агномен, щоб відрізнятися від зведеного брата — Салоніана.

Під час виховання Ліцініана приділялася велика увага його освіті, фізичному і психічному здоров'ю. Ліцініан вчився їздити верхи, плавати, боротися, фехтувати, проходив загартовування.

Марк Порцій Ліцініан розпочав службу у 173 році до н. е. в Лігурії під орудою консула Марка Попілія Лената. У 168 році до н. е. він брав участь у війні проти проти Персея Македонського у складі армії консула Луція Емілія Павла Македонського. Особливо Ліцініан відзначився у битві при Підні. Тут він виявив особисту мужність та відвагу, був тяжко поранений. Після лікування Ліцініан завершив кар'єру військовика за станом здоров'я.

Після цього приділяв усю свою увагу праву, його застосуванню та теоретичним засадам. Помер Ліцініан у 152 році до н. е. у Римі.

Правництво[ред. | ред. код]

У сфері права Ліцініан досяг значних успіх, ставши одним з найвидатніших правників свого часу. Значну частину його доробки торкалися цивільного права, зокрема питань спадщини. Праці Ліцініана мали великий вплив на думки та розробки наступних правників Римської республіки та імперії. Навіть знайшли відбиток правові норми, розроблені Ліцініаном, у працях видатного правника часів імперії — Павла.

Праця[ред. | ред. код]

Серед відомих тепер праць Марка Порція Ліцініана є лише одна — «Коментарі до цивільного права», що складалася з 18 книг.

Родина[ред. | ред. код]

Дружина — Емілія Терція, донька Луція Емілія Павла Македонського.

Діти:

Джерела[ред. | ред. код]

  • Sextus Pomponius, de Origine Juris.
  • William Smith (ed.), Dictionary of Greek and Roman Biography and Mythology, 1870.