Персей Македонський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Персей Македонський
Perseus of Macedon BM.jpg
Народився бл. 213 до н. е.
Пелла, громада Пелла[d], Центральна Македонія, Македонія та Фракія[d], Греція
Помер 166 до н. е.
Альба Фуценс[d], Масса-д'Альбе, Провінція Л'Акуїла, Абруццо, Італія
Діяльність військовослужбовець
Посада Стратег
Батько Філіпп V Македонський
Мати Полікратія Аргоська[d]
Рід Antigonid dynasty
Брати, сестри  • Апама IV[d]
 • Деметрій[d]
 • Філіпп[d]
Діти Олександр[d]
Персей, цар Македонії, давньогрецька монета зібрання Британського музею

Персей (212166 до н. е.) — цар Македонії в 179-168 до н. е.

Життєпис[ред.ред. код]

Молоді роки[ред.ред. код]

Був сином Філіпа V та Полікратії з Аргосу. З дитинства виховувався у ненависті до Риму. Персей підтримував підготовку свого батька до війни з Римською республікою. Були накопичені значні сили, сформувалася значна військова потуга. Водночас тривала боротьба за успадкування трону між Персеєм та його братом Деметрієм. Деметрій підтримував проримську позиція, не поділяючи ненависті до Риму. Тому, незважаючи на значний авторитет Деметрія серед македонців, Персей отримав перевагу у боротьбі за македонський трон.

Персей зумів посіяти недовіру Філіпа V до Деметрія. Тому тільки Персей знав про політичні й військові справи свого батька. Врешті-решт Персей досяг своєї мети — Деметрія було страчено, а Персей став спадкоємцем трону Македонії. Незабаром помирає й Філіп V, а Персей стає царем Македонії.

Цар Македонії[ред.ред. код]

Персей, ставши царем, спочатку не виказував своїх намірів щодо Риму. Деякий час він продовжував готуватися до війни, вишукуючи сюзників. Рим у свою чергу був занепокоєний діями Македонії. Було спрямовано посольство на чолі із Гаєм Валерієм. Тут він через свого шпигуна — Луція Раммія — дізнався про рівень підготовки Персея до війни з Римом.

В той же час спроби Персея створити широку антиримську коаліцію виявилися невдалими. Так, Персей звернувся до Ахейського союзу із закликом об'єднатися. Більшість членів зборів Ахейського союзу схилялися до прийняття пропозиції Персея. Проте прихильники Риму — ахейські архонти зуміли зробити все, щоб не було прийнято рішення щодо підтримку Македонії з боку ахейців.

В той же час Персею допомогу запропонували очільники племені бастарнів (20 тисяч вояків) та Гентій, цар ілірійців. Але жадібність Персея, який відмовився оплатити послуги цих найманців. Таким чином македонський цар втратив нагоду отримати до себе досвідчених вояків. Тим не менш Персей до початку війни з римлянами зумів зібрати армію у 43 тисячі вояків. Напочатку 171 року до н.е. критські міста Фаласарна і Кносс послали 3000 найманців під командуванням Суса Фаласарнського та Сілла Кносського на допомогу Персею.

З початком Третьої Македонської війн у 171 році до н. е. Персей спочатку діяв досить успішно. Він розбив 3100 римських вояків на чолі із консулом Публієм Ліцинієм. Після цього виграв морську битву при Ореї. Незабаром змусив відступити проконсула Гостилія, а також розбив 10-тисячну армію племені дарданів — союзників Риму.

Проте у 168 році до н. е. Персей зазнав нищівної поразки від консула Луція Павла при Підні (див. Битва при Підні). Персей виявився боягузом, не захотів продовжувати боротьбу й намагався втекти. Однак найманець критянин Ороанд підманув його. Персею не лишалося нічого іншого як здатися римлянам. Його разом з сином Олександром та братом Філіппом привели до військового табору Луція Павла. Македонію ж приєднали до Римської республіки і перетворили на римську провінцію.

Останні роки[ред.ред. код]

Персея провели у кайданах під час тріумфу Луція Емілія Павла у Римі. після цього його деякий час тримали у каркарі (державній в'язниці). Персея звернувся до Луція Павла з проханням покращати свою долю Тоді Персея перевели з каркера до приватного будинку, але залишили під вартою. Через деякий час — у 166 році до н. е. — Персей помер. За однією версією від голоду, за іншою — від втоми (охорона не давала йому заснути).

Родина[ред.ред. код]

Дружина — Лаодіка (д/н-150 рік до н. е.), донька Селевка IV, царя Сирії (з династії Селевкідів). Діти: син Олександр.

Джерела[ред.ред. код]

  • M. Bettalli. Storia Greca, ed. Carocci (Roma), 2006. ISBN 88-430-3668-8
  • Smith, William. Alexander // Dictionary of Greek and Roman Biography and Mythology. 1867