Мати Вістлера

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Whistlers Mother high res.jpg
Джеймс Вістлер
Аранжування в сірому і чорному. Мати художника, 1871
Полотно, олія. 144,3 × 162,4
Музей д'Орсе, Париж

«Аранжування в сірому і чорному. Мати художника» (англ. Arrangement in Grey and Black: The Artist's Mother) — найбільш відома з робіт англо-американського художника Джеймса Вістлера. Картина нині перебуває в музеї д'Орсе в Парижі, іноді «роблячи тури» по всьому світу.

Історія створення[ред. | ред. код]

Для картини позувала мати художника Ганна Макнейл Вістлер (Anna McNeill Whistler), що жила в Лондоні з сином. Є кілька версій створення картини, за однією з них Ганна Вістлер послужила як заміна для іншої моделі, в останній момент. За іншою версією передбачалося, що спочатку модель Вістлера повинна була позувати стоячи, але, для літньої матері довге позування стоячи було дуже обтяжливим.

Вперше картина була представлена на 104-й виставці Королівської академії мистецтв у Лондоні (1872), але була відхилена Академією. Цей епізод посилив розрив між Вістлером і британським світом мистецтва, це була остання картина, представлена художником на затвердження академії.

Значення картини[ред. | ред. код]

Те, що ця картина стала відома, як символ «культу матері», що отримав поширення вже в наш час, засмутило б Вістлера — художник завжди хотів, щоб його картини цінували тільки за їх формальні гідності. «Аранжування в сірому і чорному» можна побачити у фільмах, серіалах і навіть мультфільмах, недарма Вістлер вважав свої картини аналогами музичних п'єс і називав їх «симфоніями» або «ноктюрнами».

У популярній культурі[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]