Матракчі Насух

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Матракчі Насух
тур. Matrakçı Nasuh
Portrait of Matrakçı Nasuh.jpg
Народився 1480
Високо, Вісоко[1]
Помер 1564
Країна Османська імперія
Діяльність математик, географ, архітектор, фермер, письменник, художник, історик
Галузь Matrakd

CMNS: Матракчі Насух у Вікісховищі

Насух ​​бін Карагез бін Абдуллах ель-Боснаві[2], більш відомий як Матракчі Насух ​​або Насух ​​ель-силах (тур. Nasuh bin Karagöz bin Abdullah el-Bosnavî; 1480, Сараєво[3] або Високо[2] - 1564) - османський учений, історик, мініатюрист, боснійського[2][4][5][6] походження.

Біографія[ред. | ред. код]

Традиційно вважається, що Насух ​​був родом із Сараєво, проте існує й інша версія, яка говорить, що він народився у Високо. У дитячому віці Насух​​, який походив з мусульманської родини, потрапив до столиці по девширме (у виняткових випадках девширме поширювалося не лише на боснійців-християн, але і на місцевих мусульман[7][8]) відслужив кілька років в піхотному корпусі яничарів. Тут він досконало опанував навичками фехтування та стрільби; крім того Насух ​​відрізнявся інтелектом, а знання п'яти мов допомогло йому потрапити на флот після навчання в Ендеруне[2][4].

Своє прізвисько «Матракчі» або «Матракі» Насух ​​отримав на честь контактної гри - боїв на матраках, якої він був захоплений і яку, як стверджується[9], сам же і винайшов. Як вважають вчені гра стала синтезом древніх східних бойових мистецтв[10]. В матрак протягом століть грали не тільки солдати, але і самі султани. В XIX столітті гра втратила свою популярність через нововведення в правилах[9]. Гра була відновлена ​​в XXI столітті і офіційно зареєстрована як спортивне єдиноборство у 2010 році[9].

Після тривалого періоду досліджень з математики і геометрії, він писав дві праці: «Джемалю'ль-Кюттаб» і «Кемалю'ль-Хісаб» і представив їх османському султану Селімові Явуз. Довгі роки ці дві книги, а також «Умдетю'ль-Хісаб» використовувалися як довідники при навчанні в Ендеруне.

Недавні дослідження показали, що в книзі «Умдетю'ль-Хісаб» Матракчі описує оригінальні методи множення. Одним із значних методів, відображених у цій книзі, є «метод решітки», який використовували в Ендеруне майже на 50 років раніше, ніж його ввів в Європі Джон Непер[4].

Насух ​​був відмінним солдатом і зброярем. Крім того, він викладав у Ендеруне бойові мистецтва. Він і його учні продемонстрували свої вміння на святі на честь сюннету синів Сулеймана I. Виступ був успішним і Насух ​​отримав від султана почесне звання «Устад Реіс» («головний майстер»).

Насух ​​написав книгу про використання різних видів зброї і військ в боях, названу «Тухфет-уль Гузат».

Перу Матракчі також належать «Меджмуатю'т-Теварі» і «Сулейманнаме», що охоплюють період історії з 1520 по 1543 роки. Крім того він написав дві книги про історію походів Сулеймана Кануні під назвою «Бейя-и Меназіл-і Сефер-іль Іракейн» і «Фетіхнаме-і Карабугдан»[5].

Крім робіт з історії та математики Насух ​​знаменитий своїми мініатюрами. Він створив натуралістичний стиль, який зосереджений на панорамному вигляді, з найбільш детальним відображенням деталей (його найвідоміша робота - мініатюра Стамбула - відображає практично кожну вулицю і будівля, що перебуває на ній). У мистецтві османської мініатюри такий стиль був названий «стилем Матракчі». Найбільш важливою з його чотирьох історичних томів мініатюр є одна, пов'язана з першою Ірано-Іракської кампанією Сулеймана I в 1534-35 роках, під час якої Насух ​​написав історичну роботу Фетіхнаме-і Карабугдан. Крім ілюстрацій маршу османської армії зі Стамбула в Багдад, а потім в Тебріз, і її повернення через Халеб і Ескішехір, Насух ​​також включив до неї зображення всіх міст, які зустрілися по шляху армії. Бібліотека Стамбульського університету має єдину копію цієї роботи.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. English Wikipedia community Wikipedia — 2001.
  2. а б в г Jonathan M. Bloom, Sheila Blair The Grove encyclopedia of Islamic art and architecture. — Oxford University Press, 2009. — Т. 2. — С. 49
  3. MATRAKÇI (Nasuh). T.C. Kültür Bakanlığı. Архів оригіналу за 14 липня 2014. 
  4. а б в Corlu, M. Sencer; Burlbaw, Lynn, M.; Capraro, Robert M; Corlu, M. Ali & Han, Sunyoung. The Ottoman Palace School Enderun and the Man with Multiple Talents. Matrakçı Nasuh // Journal of the Korea Society of Mathematical Education Series D: Research in Mathematical Education. — Texas : Texas A&M University, College Station, March 2010. — Т. 14, № 1. — С. 19–31.
  5. а б The famous Bosnian writer Nasuh Matrakci (d. 1564 in all likelihood) is represented by two manuscripts:... // International Journal of Turkish Studies, issue 1-2. — University of Wisconsin, 2004. — Т. 10. — С. 57.
  6. Halil İnalcık, Cemal Kafadar Süleymân The Second [i.e. the First] and his time. — Isis Press, 1993. — С. 270.
  7. Halil Inalcik The Ottoman Empire: The Classical Age 1300-1600. — 1973. — С. 78.
  8. L.S. Stavrianos The Balkans since 1453. — New York, 1958. — С. 84. Архів оригіналу за 27 квітня 2014. Процитовано 15 вересня 2014. 
  9. а б в Традиційний турецький спорт «Матрак». Архів оригіналу за 24 жовтня 2014. Процитовано 15 вересня 2014. 
  10. Kumrular, Özlem Muhteşem Süleyman. — İstanbul: Kitap Yayınevi, 2007. — С. 264. — ISBN 975-6051-77-1.

Посилання[ред. | ред. код]