Махамудра

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Махамудра (санскр. महमुद्रा , букв. «Великий Символ» або "Велика Печатка ", «чаг Чен» — тиб .) — Вище духовне вчення шкіл сарма тибетського буддизму, яке полягає у безпосередньому перебуванні практикуючого в стані справжньої природи розуму . У класифікації шляхів Буддизму не відноситься до Хінаяне, Махаяне і Ваджраяні, але може практикуватися в контексті Махаяни і Ваджраяни (так звана Сутра — Махамудра і Тантра — Махамудра) .

На противагу поступовому шляху сутр, що приймає «Шлях в якості шляху», є непоступовим шляхом, приймаючим "Плід як шлях ". Підрозділяється на Махамудра -основу, Махамудра — шлях і Махамудра — плід. Махамудра — основа описує абсолютну істину як єдність (недвоїстість) природи розуму — "ясності " (здатності сприймати) і суті розуму — "порожнечі ", а також стан омани істот, існуючого внаслідок двоїстого сприйняття, при якому спочатку порожня (тобто не володіє ніякими ознаками самобуття) природа розуму сприймається як «особистість», «Я», "Его " тощо, в той час як ясність розуму постає у вигляді "зовнішніх " стосовно такої "особистості " об'єктів . Таке відчуття окремої, незалежної і постійної особистості на таємному рівні, веде до трьох основних різновидів реакції на «зовнішні» об'єкти: прихильності до бажаних об'єктів, гніву чи відразі до небажаних і байдужості до всіх інших, що на внутрішньому рівні проявляється у вигляді трьох основних негативних емоцій — бажання, гніву і невідання (в цілому Буддизм говорить про 84 000 їх різних комбінацій) .

Під впливом цих емоцій на зовнішньому рівні індивід здійснює різні дії, що приносить певні результати, зокрема, у вигляді « звичних тенденцій» — найбільш тонких ментальних факторів. Вони визначають як спосіб нашого майбутнього помилкового дуалістичного сприйняття, так і наступні види взаємин з «зовнішніми» речами — реакції і дії, які знов-таки засівають в розум певні враження, що формують звичні тенденції. Таким чином, створюється безперервний цикл обумовленого існування — сансара, коренем якого, як і з'являється в результаті страждання, є споконвічне неведення — дуалістичне сприйняття світу, засноване на хибному відчутті окремо, незалежності та сталості особистості (насправді не є ні окремої, ні незалежною, ні постійної), а найшвидшим і прямим шляхом до його припинення є безпосереднє перебування в суті розуму — неподільності сприйняття і порожнечі, яке досягається завдяки дотримання Махамудри — шляху.

Махамудра-шлях викладається у вигляді 4-х йог:

 1. йога односпрямованість санскр. екагра (або заспокоєння розуму, тиб. — шині, санскр. — шаматха).
 2. йога простоти санскр. ніспрапанча (або проникаючого бачення, тиб. — лхагтонг, санскр. — віпашьяна).
 3. йога одного смаку (санскр. рамасама).
 4. йога немедітаціі (санскр. абхавана).
 • Суть першої йоги полягає в односпрямованої концентрації уваги на певному об'єкті з метою запобігання блукань розуму, що викликаються відволіканням на зовнішні об'єкти, емоції та думки . Таким чином, односпрямованість є методом, а заспокоєння розуму — результатом даної практики .
 • Досягнувши уваги, практикуючий може переходити до дослідження природи власної свідомості за допомогою проникаючого (в природу розуму) бачення, що є предметом йоги простоти. Тут досягається безпосереднє переживання нероздільності розуміння й порожнечі, повністю усувається причетність ілюзії особистості, що призводить до Звільнення — досягнення стану за межами страждань.
 • Наступним кроком є ​​глибинне дослідження природи зовнішнього світу і бачення того, що, як і у випадку з нашою ілюзорною особистістю, істинної природою зовнішніх об'єктів є пусте сприйняття Осягнення того факту, що зовнішні об'єкти і розум є нероздільними, переживається як один смак.
 • На четвертому щаблі усуваються останні звичні шаблони розуму, в тому числі, пов'язані з медитацією. Зникає навіть натяк на відмінність між медитацією і станом після медитації. Обрітається абсолютна стійкість розуму в недвойственном сприйнятті — Махамудра — плід або стан Просвітлення .

Махамудра — плід — це реалізація стану будди, яке можна описати в контексті трьох станів, чотирьох активностей і п'яти мудростей .

 • Три стану це: Дхармакайя — Стан Істини — тотожне пізнанню порожнечі і набуття абсолютного безстрашності, Самбхогакайя — Стан Радості — відповідає пізнанню невіддільного від порожнечі сприйняття (свідомості) і набуття вищої радості, і нірманакая — Стан Випромінювання — проявлені з великого жалю з метою принесення користі істотам «зовнішні об'єкти», як, наприклад, Будда Шак'ямуні .

Чотири види активності це: заспокійлива, що збагачує, надихаюча і яка захищає . П'ять видів мудрості: дзеркальна — як результат очищення гніву, що зрівнює — результат усунення гордості, що розрізняє — результат осягнення істинної природи прихильності або бажання, всесовершающая — результат перетворення ревнощів і заздрощів, і всепроникна — результат усунення невідання. "Пісня Махамудри ", відома тибетською мовою як «Пхіг . Чен . Гангу. Ма.», Є текстом Махамудри, складеним засновником цієї традиції Тілопа і переданим їм його учневі Наропу на березі річки Ганг. Ще один текст, що містить повчання Махамудри, був складений Третім Кармапою Рангджунг Дордже (1284–1339), який відбив глибоку мудрість Махамудри в невеликих віршах. Пояснення і переклад Махамудри Третього Кармапи можна знайти в книзі Оле Нідала «Махамудра».

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

 • Лама Оле Нидал. «Великая печать». ISBN 5-94303-002-6
 • The Gelug/Kagyü tradition of Mahabudra. H.H. Dalai Lama, Alexandr Berzin. Snow Lion, 1997
 • Meditation without an Object
 • A Guide To Shamatha Meditation
 • Kagyu Asia index of teachings
 • Mahamudra Meditation Guide