Ваджраяна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ваджра — священна зброя, «діамантовий кинджал», яким розбиваються гріхи і пристрасті. Використовується як символ Ваджраяни.

Ваджраяна (англ. Vajrayana, деванагарі: बज्रयान, «тантричний буддизм», Tantrayāna, Mantrayana, Mantranaya, «таємна мантра», «езотеричний буддизм», «Діамантова Колісниця», кит. 金剛乘, jīngāngshèng, 密宗? Mìzōng, кор. 진언, 眞言, 真言, Jin-eon, яп. 金剛乗, kongōjō, 密教, Mikkyō, неп. बज्रयान, Bajrayan) — течія буддизму, складова частина Махаяни. Ваджраяна або Тантраяна — третя за рахунком і найбільш пізня за хронологією виникнення «колісниця».

Ваджраяна — езотерична система, що співвідноситься з пізнім буддизмом. Основна відмінність виражається базовим висловлюванням: «Сансара і нірвана — одне», що виражає ідею досягнення звільнення не після смерті, а як деякого психологічного стану, в якому людина усвідомлює себе вільним. На відміну від раннього буддизму ваджраяна мала в основі своїй основний міф Світового дерева. Ваджраяна одна з найбільш психологизованих езотеричних систем. У багатьох практиках ваджраяни можна побачити аналогію з шаманськими практиками поглинення духів, і подорожей шамана[1].

Поширення[ред. | ред. код]

Традиційними країнами, в яких поширені різноманітні школи традиції Ваджраяни, є Тибет, Бутан, Монголія, Росія (зокрема Бурятія, Калмикія), Непал та Японія. На сучасному етапі поширення на Заході і відновлення інтересу до буддійського вчення стали відомими школи Ньїнґма, Каг'ю та інші. Існують громади буддистів цих шкіл також і в Україні[2][3].

Визначення[ред. | ред. код]

Слово ваджра в індійській культурі позначало громовий скіпетр бога Індри. Згодом у буддійській традиції використовується для означення непорушності намірів пробудитися, досягти просвітлення аналогічно зі спалахом блискавки. Водночас ваджра одразу означає «діамант» та «блискавку», що спричинило співвіснування у перекладах європейськими мовами понять «Діамантова Колісниця» та «Блискавична (Громова) Колісниця» (хоча останній варіант зустрічається рідше).

Для багатьох буддистів тибетських шкіл Ваджраяна є одним із найбільш практичних шляхів досягнення пробудження свідомості. Діамантова Колісниця є, по суті, набором різноманітних психофізичних методів духовної реалізації. Ваджраяна ґрунтується на безпосередньому містичному досвіді адепта з метою досягнення стану будди та пробудження. Цей досвід, в свою чергу, формується завдяки практиці тантри і йоги.

Традиційно Шлях Тантри (ще одна назва Ваджраяни) є частиною Магаяни (Великої Колісниці), формування якої припадає приблизно на V століття і зазвичай протиставляється не їй загалом, а лише Парамітаяні (Колісниці Параміт — морального вдосконалення), що називається також Сутраяною. Махаяна поділяється на два напрями реалізації пробудження:

  • «Сутраяна» (Sutrayana) — покращення добрих якостей;
  • «Ваджраяна» (Vajrayāna) — осмислення досвіду Будди на його шляху.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. А.Г. Сафронов (2008). психопрактики в містичних традиціях від архаїки до сучасності (російською). Харків: Ритм Плюс. с. 146. ISBN 978-966-2079-18-0. 
  2. Буддизм Діамантового шляху. Україна / Буддизм Алмазного пути. Украина. Архів оригіналу за 9 січня 2016. Процитовано 27 серпня 2012. 
  3. (рос.)Буддизм в Украине — официальный сайт Духовного управления буддистов Украины. [Архівовано 29 січня 2013 у Wayback Machine.]

Посилання[ред. | ред. код]