Ваджраяна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Ваджра — священна зброя, «діамантовий кинджал», яким розбиваються гріхи і пристрасті. Використовується як символ Ваджраяни.
Запит «Діамантова колісниця» перенаправляє сюди; див. також Діамантова колісниця (значення).

Ваджраяна,(англ. Vajrayana, деванагарі: बज्रयान, «тантричний буддизм», Tantrayāna, Mantrayana, Mantranaya, «таємна мантра», «езотеричний буддизм», «Діамантова Колісниця», кит. 金剛乘, jīngāngshèng, 密宗? Mìzōng, кор. 진언, 眞言, 真言, Jin-eon, яп. 金剛乗, kongōjō, 密教, Mikkyō, неп. बज्रयान, Bajrayan) — течія буддизму, складова частина Махаяни. Ваджраяна або Тантраяна — третя за рахунком і найбільш пізня за хронологією виникнення «колісниця».

Поширення[ред.ред. код]

Традиційними країнами, в яких поширені різноманітні школи традиції Ваджраяни, є Тибет, Монголія, Росія (зокрема Бурятія, Калмикія), Непал та Японія. На сучасному етапі поширення на Заході і відновлення інтересу до буддійського вчення стали відомими школи Ньїнґма, Каг'ю та інші. Існують громади буддистів цих шкіл також і в Україні[1][2].

Визначення[ред.ред. код]

Слово ваджра в індійській культурі позначало громовий скіпетр бога Індри. Згодом у буддійській традиції використовується для означення непорушності намірів пробудитися, досягти просвітлення аналогічно зі спалахом блискавки. Водночас ваджра одразу означає «діамант» та «блискавку», що спричинило співвіснування у перекладах європейськими мовами понять «Діамантова Колісниця» та «Блискавична (Громова) Колісниця» (хоча останній варіант зустрічається рідше).

Для багатьох буддистів тибетських шкіл Ваджраяна є одним із найбільш практичних шляхів досягнення пробудження свідомості. Діамантова Колісниця є, по суті, набором різноманітних психофізичних методів духовної реалізації. Ваджраяна ґрунтується на безпосередньому містичному досвіді адепта з метою досягнення стану будди та пробудження. Цей досвід, в свою чергу, формується завдяки практиці тантри і йоги.

Традиційно Шлях Тантри (ще одна назва Ваджраяни) є частиною Магаяни (Великої Колісниці), формування якої припадає приблизно на V століття і зазвичай протиставляється не їй загалом, а лише Парамітаяні (Колісниці Параміт — морального вдосконалення), що називається також Сутраяною. Махаяна поділяється на два напрями реалізації пробудження:

  • «Сутраяна» (Sutrayana) — покращення добрих якостей;
  • «Ваджраяна» (Vajrayāna) — осмислення досвіду будди на його шляху.

Посилання[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]


Примітки[ред.ред. код]