Мерланг

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Мерланг
Wijting002.jpg
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Підцарство: Справжні багатоклітинні (Eumetazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Надклас: Щелепні (Gnathostomata)
Клас: Променепері (Actinopterygii)
Підклас: Новопері (Neopterygii)
Інфраклас: Костисті риби (Teleostei)
Ряд: Тріскоподібні (Gadiformes)
Родина: Тріскові (Gadidae)
Рід: Merlangius
Garsault, 1764
Вид: Мерланг
Біноміальна назва
Merlangius merlangus
Linnaeus, 1758
Розповсюдження мерланга
Розповсюдження мерланга
Підвиди
Merlangius merlangus euxinus
Синоніми
Odontogadus merlangus
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Merlangius merlangus
EOL logo.svg EOL: 216882
ITIS logo.svg ITIS: 164758
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 8058

Мерланг (Merlangius merlangus) — риба родини тріскових.

Розповсюдження[ред.ред. код]

Розповсюджений у акваторії Атлантичного океану від Гібралтару до Баренцева моря, вздовж всього узбережжя, в Україні — у Чорному морі.

Будова[ред.ред. код]

Довжина — до 50 см, вага до 1,5 кг. Тіло витягнуте, голова загострена. Очі порівняно великі. На відміну від інших представників родини тріскових на підборідді немає вусика, або він дуже маленький. Анальних плавця два, спинних — три. Бічна лінія трохи зігнута. Щелепи гарно розвинені, мають дрібні гострі зуби. Забарвлення: спина коричнева, іноді з рожевим відтінком, боки сріблясті, черево біле. Іноді на спині можуть бути невеликі чорні крапки. Біля грудного плавця темна пляма.

Спосіб життя та розмноження[ред.ред. код]

Холодолюбивий вид. Тримається біля дна на глибині 10 — 200 м, надає перевагу мулистому або піщаному ґрунту. Вночі може переміщуватись до берегів. Живиться дрібною рибою (шпрот, хамса, молодь оселедця), червами, молюсками.

Статевої зрілості досягає у віці 2 — 3 років. В період розмноження риба збирається у великі зграї. Нерест порціями, навесні та на початку літа. Ікра пелагічна, плодючість самиць досить велика, 100—600 тисяч ікринок.

Чорноморський мерланг[ред.ред. код]

У Чорному морі виділяють особливий підвид риби — мерланг чорноморський (Odontogadus merlangus euxinus). Від атлантичного він відрізняється меншими розмірами, зазвичай 25 см, дуже рідко до 45—50 см. Крім того він має маленький вусик на підборідді, жовтувато-сіре забарвлення та більш довгі парні плавці. Живе у холодних шарах води на глибині 50 — 60 м. Іноді заходить у опріснені зони північно-західної частини Чорного моря. Нерест у Чорному морі на протязі всього року, найінтенсивніший з грудня по березень. Молодь довжиною 3 — 7 см зустрічається у віддаленні від берегів, іноді під куполами медуз Rhizostoma pulmo.

Значення[ред.ред. код]

В Україні промислового значення не має, є об'єктом лову рибалок-аматорів, оскільки має ніжне смачне м'ясо. Рибу зазвичай ловлять з берега або з човна на великих глибинах. Крім того мерланг є їжею для дельфінів та великих хижих риб (катран, камбала-калкан).

Посилання[ред.ред. код]