Миша курганцева

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Миша курганцева
Arvicolinae sp. 01.png
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Гризуни (Rodentia)
Надродина: Мишовиді (Muroidea)
Родина: Мишові (Muridae)
Підродина: Murinae
Рід: Миша (Mus)
Вид: Миша курганцева
Біноміальна назва
Mus spicilegus
Petényi, 1882
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Mus spicilegus
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Mus spicilegus
EOL logo.svg EOL: 1179254
ITIS logo.svg ITIS: 585406
IUCN logo.svg МСОП: 13984
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 10090

Ми́ша курганцева (Mus spicilegus) — вид роду мишей (Mus), вид-двійник миші хатньої (Mus musculus).

таксономічна історія[ред. | ред. код]

Вид має надзвичайно складну таксономічну історію через різні періоди його визнання та невизнання. Вид описано з території України 1927 року відомим дослідником Борисом Вальхом, який назвав вид на честь свого сина Сергія, котрий детально дослідив вид у природі. Миша курганцева за морфологічними ознаками майже не відрізняється від миші хатньої, через що їх часто об'єднували в один вид, а нерідко всіх диких мишей називали спільною назвою "миша степова", Mus hurtulanus.

Надалі було підтверджено припущення про ідентичність українських Mus sergii з балканськими і паннонськими Mus spicilegus (назва давніша). Дослідженням цього двійникового комплексу (Mus musculus / domesticus / hurtulanus / sersii / spicilegus / tataricus / sprettus etc.) присвячено величезну кількість наукових праць (тисячі публікацій), у тому числі й не менше 20-30 дисертацій. Тепер вид є загальновизнаним.

Значення в житті людей[ред. | ред. код]

курганчик Mus spicilegus (для масштабу стоїть дослідник)

В роки Голодомору запаси курганцевих мишей врятували життя десяткам тисяч українців. Відомі численні свідчення того, що не прибрані поля, на яких розплодилася величезна кількість мишей, взимку були рясно вкриті курганцями Mus spicilegus. Люди ходили на поля, які взимку були без охорони, і розбирали курганці, в кожному з яких було від 5 до 15 кг добірного зерна. Щільність курганців може складати близько 5-10 на гектар, проте на неприбраних полях їх було значно більше.

Поширення виду[ред. | ред. код]

поширення Mus spicilegus в Україні

Ареал виду обмежений переважно степовою і лісостеповою смугами Європи. В межах України вид поширений в степу, проте за останні десятиліття його ареал суттєво розширився на північ і схід.

Джерела[ред. | ред. код]