Музейно-меморіальний комплекс «Рідна хата» Патріярха Йосифа Сліпого

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Музейно-меморіальний комплекс «Рідна хата» Патріярха Йосифа Сліпого
Музей-садиба Йосипа Сліпого
Muzei-Slipoho-15033096.jpg
Відреставрована хата
49°20′49″ пн. ш. 25°31′19″ сх. д. / 49.34694° пн. ш. 25.52194° сх. д. / 49.34694; 25.52194Координати: 49°20′49″ пн. ш. 25°31′19″ сх. д. / 49.34694° пн. ш. 25.52194° сх. д. / 49.34694; 25.52194
Тип меморіальний
Розташування Україна Україна
Адреса с. Заздрість, Теребовлянський район, Тернопільська область
Засновано 1995
Відкрито 13 вересня 1998
Режим роботи Щодня (крім середи) з 9:00 до 17:00; неділя та церковні дні - 13.00 до 18.00
Вартість вартість квитка
Архітектор Андрій Рудницький, Микола Бевз, Ю. Дубик

Музейно-меморіальний комплекс «Рідна хата» Патріярха Йосифа Сліпого — духовно-меморіальний музей у селі Заздрості Теребовлянського району Тернопільської області.

Засновник, ініціатор та фінансовий утримувач — релігійне товариство українців-католиків США (голова Леонід Рудницький, представник товариства у Львові — Андрій Дида).

Серед експонатів — одяг Йосифа Сліпого, світлини, побутові речі.

У музей проводять духовні з'їзди, науково-теологічні конференції тощо. Обслуговують садибу сестри Василіянки.

Історія[ред.ред. код]

Виконуючи волю Йосифа Сліпого, Романа Навроцька у 1995 викупила його батьківську землю в онука рідного брата Патріарха — М. Сліпого і розпочала будову комплексу. Тоді ж вирішили поставити тут великий будинок з каплицею та конференційною залою.

Будівництво розпочалося 16 квітня 1995 року, коли було посвячено наріжний камінь під Музейний комплекс у пам'ять 50-ої річниці арешту владик Української греко-католицької церкви. Владика Юліян (Ґбур) освятив площу під будівництво комплексу.

Будову завершено через три роки і 13 вересня 1998 року відбулося урочисте посвячення музейного комплексу.

Заповіт[ред.ред. код]

Перед смертю Йосиф Сліпий попросив:

«Як прийде час, відкупіть мою родинну хату в Заздрості, — а потім побачите, що зробите»

Товариство «Свята Софія» у США, яке Патріярх заснував 40 років тому, виконало цей заповіт і викупило родинне гніздо Сліпих у Заздрості[1].

Об'єкти комплексу[ред.ред. код]

Музейний комплекс
  • Відреставрована хата, яка сьогодні виглядає так, як у 1860—1870 рр., коли тут мешкала родина Сліпих.
  • Музейний комплекс — музейні приміщення, у яких зберігаються особисті речі Блаженнішого Йосифа, предмети одягу, книги, документи, світлини тощо, а також кімнати, в яких відбуваються наукові конференції та заняття з молоддю.
  • Меморіяльна каплиця-церква, автори проекту — професори-архітектори Андрій Рудницький, Микола Бевз та Ю. Дубик, за працю при Комплексі вони отримали відзнаку — Диплом першого ступеня на конкурсі на найкращий об'єкт, збудований в Україні в 1999 році.
  • У фойє музею встановлено пам'ятний знак на честь жертводавців з Товариства «Свята Софія». На таблиці напис: «Ісповідникові віри Блаженнішому Патріярхові Йосифові з любов'ю та вдячністю „Свята Софія“ Релігійне Товариство українців католиків США. Сини і дочки України в розсіянні сущі».
  • Біля пам'ятного знаку — погруддя доктора Романи Навроцької (пом. 11.1999, Філадельфія), багаторічної голови Товариства «Свята Софія». Музей у Заздрості став останньою справою цілого її життя.
  • Погруддя Йосифа Сліпого у дворі комплексу.
  • Криниця-журавель на подвір'ї комплексу.

Навчально-духовна діяльність[ред.ред. код]

Комплекс знаходиться під кураторством Товариства «Свята Софія» США, головою якого є академік Леонід Рудницький, та Представництва Товариства в Україні під головуванням Андрія Диди. Щоденну опіку над об'єктом ведуть Сестри Чину св. Василія Великого на чолі із с. Зиновією.

У музейному комплексі проводяться екскурсії для відвідувачів, катехизації дітей, літні табори, вишколи та реколекції для чернечих спільнот і молодіжних організацій «Обнова», Пласт, СУМ, «Іскра Любові» та інших, надаються приміщення для проведення реабілітації алкогольнозалежних, зустрічей родин загиблих воїнів, святкування, конференції, пропам'ятні заходи на честь Патріярха.

Примітки[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]