Адміністративний поділ Грузії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Регіони Грузії
Regions of Georgia (country).svg
Легенда
Позначення
на мапі
Регіон Адміністративний центр
1 Абхазія Сухумі (Сохумі)
2 Мегрелія-Гірська Сванетія Зугдіді
3 Гурія Озургеті
4 Аджарія Батумі
5 Рача-Лечхумі
і Нижня Сванетія
Амбролаурі
6 Імереті Кутаїсі
7 Самцхе-Джавахеті Ахалціхе
8 Шида Картлі Горі
9 Мцхета-Мтіанеті Мцхета
10 Квемо Картлі Руставі
11 Кахеті Телаві
12 Тбілісі Тбілісі

Грузія складається із двох автономних республік (груз. ავტონომიური რესპუბლიკა), дев'яти регіонів (груз. მხარე, мхаре) та одного міста державного підпорядкування.

Автономні республіки[ред. | ред. код]

Автономні республіки (Абхазія та Аджарія) було створено за часів радянської влади, та визнано теперішньою конституцією Грузії. Абхазія нині є сепаратистським регіоном, самопроголошеною республікою, яка не має міжнародного визнання. Де-юре, Абхазію очолює Голова Верховної Ради (легітимне керівництво Абхазії знаходиться у Верхній Абхазії, у селі Чхалта), в той час, як, де-факто, її очолює Президент. Аджарія, яку очолює Голова Кабінету Міністрів, стала повністю лояльною до центральної влади Грузії після мирного усунення колишнього сепаратистського керівника Аслана Абашидзе в 2004 році.

Краї[ред. | ред. код]

У Грузії є 12 країв (мхаре) (включно з двома автономіями). Тбілісі є окремою адміністративною одиницею. Мхаре поділяються на муніципалітети (груз. მუნიციპალიტეტი) (до 2006 року вони офіційно називались районами (груз. რაიონი)). В країні є 55 муніципалітетів.

Краї було створено декретами Президента в період від 1994 до 1996 року, на тимчасовій основі, до розв'язання сеператистських конфліктів в Абхазії та Південній Осетії. Регіональну адміністрацію очолює Державний Комісар (груз. სახელმწიფო რწმუნებული) — державний службовець, якого призначає Президент Грузії.

Статус Південної Осетії[ред. | ред. код]

Статус колишньої Південноосетинської Автономної Області — Південної Осетії (також називається Самачабло або Цхінвальский регіон), після окупації Росією та встановлення маріонеткового сепаратистського уряду, перебуває в стані замороженого конфлікту і використовується Росією як засіб тиску на Грузію. Ця частково визнана держава вважає північну частину регіону Шида Картлі своєю територією, разом із малими частинами прилеглих територій.

Історичні регіони[ред. | ред. код]

Мапа історичних регіонів Грузії.

Офіційні адміністративні одиниці базовано на низці історико-культурних регіонів. Як правило до складу однієї адміністративної одиниці першого порядку входить кілька історичних областей, що може бути відображено в назвах країв (наприклад, Мцхета-Мтіанеті, Рача-Лечхумі, Самегрело-Земо Сванеті). Різні джерела подають різну кількість історичних областей, ось основні з них:

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]