Руставі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Руставі
რუსთავი
Rustavi CoA.svg Flag of Rustavi.svg
Герб Прапор
Руставі
Основні дані
Країна Грузія Грузія
Край Квемо Картлі
Засноване 1948
Населення 116 384 (2002)
Площа 60 км²
Часовий пояс UTC+4
Географічні координати 41°32′00″ пн. ш. 45°00′00″ сх. д. / 41.53333° пн. ш. 45.00000° сх. д. / 41.53333; 45.00000
Карта
Руставі (Грузія)
Руставі
Руставі

Руста́ві (груз. რუსთავი) — місто на південному сході Грузії, адміністративний центр регіону Квемо Картлі.

Розташоване за 25 кілометрів від Тбілісі — столиці країни.

Історія[ред.ред. код]

Рання історія[ред.ред. код]

Рештки фортеці Руставі

Руставі — одне з найдавніших міст Грузії, якє зіграло значну роль в її історії. Грузинський історик 11 ст. Леонтій Мровелі згадує Руставі серед фортець, що протистояли військам Олександра Великого. Це дозволяє датувати заснування Руставі 5-4 ст. до н. е.
У своїй праці «Життя царів» Леонтій Мровелі пише, що цар Трдат, 28-й цар Картлі (кінець 4-го століття до н. е.), побудував церкву та канал. Академік Ніколос Бердзенішвілі пише, що відтоді Руставі розглядається як важливий адміністративний центр.
Під час правління Вахтанга Горгасалі (5-те століття) Руставі грає помітну роль в політичному житті Грузії. Під час правління Вахтанг Горгасалі (V століття) Руставі відігравав важливу роль в політичному житті Грузії. З того часу засновується єпископство в Руставі та освячено відповідно до побажання Вахтанг Горгасалі. Церковники Картлі діяли проти царя Вахтанг Горгасалі, так як вони були під впливом Персії. Тому були зміщені цар Картлі та знятий з посади головний єпископ Картлі Михаїл.

Єпископство Руставі проіснувало до 13-го століття, перш ніж воно було зруйнованє монголами. Потім єпископство було переведено в Марткопі, однак, єпископ Марткопі носив титул Руставського (Руставелі).

На початку 6-го століття, в 503 році, грузинські війська чинили опір проти перського царя. У битві король Вахтанг Горгасалі був смертельно поранений.

Грузинські вояки залишилися без свого командира, і вони були переможені персами. Перси знищили Царство Картлі, і уряд був підпорядкований Мірзахану — візиру шаха.

Крім рукописів, розкопки замка Руставі довели, що Руставі було великим політичним та адміністративним центром. При археологічних розкопках були знайдені залишки древніх будівель, є залишки будівель 4-го і 5 століть.

Добре відомо, що в 4 столітті Руставі та Уджарма були підвищені в Кахетії.

Уджарма був головною резиденцією короля Вахтанг Горгасали, його назва походить з перської. «Oстан» або «Востан» означає Королівство, тому його давня назва було Бостан-Калака. Якщо ми візьмемо до уваги це пояснення, ми повинні вірити, що Руставі був резиденцією грузинських царів.

Руставі ще оставалося дуже важливим містом під час захоплення арабами. У 8-му столітті воно належало Кахеті і воно стало одним з найкращих центрів управління.

Глава Кахеті-Ереті, Квіріке Великий послав одного Еріставі з трьох в Руставі і дав йому всю Кахеті.

Після того як араби були переможені й вигнані, ще один ворог вторгся в Грузію — це були турки-сельджуки. Вперше турки-сельджуки вторглися в Грузію в 1068 році під керівництвом султана Алп Арслана. Був страшний бій між царем Багратом IV, і турками. Але Баграт IV здобув гірку поразку. Турки-сельджуки захопили Ахалкалакі. Пізніше цар Кахеті потрапив в більш тісні контакти з турками-сельджуками і вони підкорили внутрішню політику Картлі. Залишаючи Грузію взимку, вони взяли Тбілісі та Руставі. Це був найважчий період у житті Руставі. Його економіка була зруйнована, і воно залишилося лише в якості військового центра. Це було мало стратегічне значення для подальшого розвитку Тбілісі.

В 1069 Баграт IV переміг Aрніра Фадлона і приєднав фортеці Руставі, Партскхісі і Aгарані. 24 листопада 1072 року, Баграт IV помер, і Георгій II вступив на престол. Він спробував фортифікувати Грузію, щоб об'єднати країну.

У 1097 р. Давид Будівельник перестав виплачувати данину туркам-сельджукам. 1104 року він об'єднав Кахеті-Хереті. В 1105 він розгромив армію еміра Гянджі. В руках мусульман залишилися лише Тбілісі, Руставі, Самшвілде, Сомхіті та Агарані. В 1110 році Давид узяв Самшвілде, в 1115 — Руставі, в 1122 — Тбілісі.
У 1265 року на Кавказ вторглися війська монгольського хана Берке, правителя Золотої Орди. Грузія боролася одночасно з двома ворогами — Іраном та монголами. Руставі знову було зруйновано дощенту військами Тамерлана наприкінці 14 століття.

Сучасна історія[ред.ред. код]

Головний офіс Руставського металургійного заводу
Сучасна церква Руставі Сіоні, побудована в 2000—2011 рр.

Нове індустріальне місто було засноване як поселення для працівників металургійної промисловості 1948 року. Йосип Сталін звозив з усіх регіонів Грузії людей для того, щоби працювати на заводах Руставі, найбільше працівників походили з західної, біднішої частини країни.

За часів індустріалізації Руставі став важливим промисловим центром. З'явилися металургійні підприємства, хімічні заводи, а також важлива залізнична станція на гілці Тбілісі-Баку. В Руставі було побудовано близько 90 великих і середніх промислових підприємств. Головним індустріальним підприємством став Руставський металургійний завод, побудований в 1941-1950 рр. з метою обробки заліза з сусіднього Азербайджану. Робітники були зібрані з усієї республіки, включаючи найбідніші сільськогосподарські райони Західної Грузії. Розвивалася не тільки металургія, а й виробництво цементу, хімікатів і синтетичних волокон. 30 серпня 1944 року з'явилася перша місцева газета — «Металлургіісатвіс» (в перекладі з грузинського — «За Металургію»). В 1948-м з'являються нові вулиці, перша з яких названа на честь Комсомолу, друга — на честь будівельників Руставі, і третя — по імені стародавнього поселення Бостан-Калака. 19 січня 1948 декретом Верховної Ради Грузинської РСР Руставі було надано статус міста республіканського значення. 27 квітня 1950 весь місто святкувало виробництво першої промислової стали в Грузії. У будівництві міста брали участь і німецькі військовополонені. Сучасний Руставі розділений на дві частини — Дзвелі Руставі (Старий Руставі) і Ахали Руставі (Новий Руставі). У першому домінує сталінська архітектура, в той час як у другому переважає радянське блочне будівництво. Розпад Радянського Союзу в 1991-му став для Руставі катастрофою, тому що при цьому зруйнувалася інтеграція в радянську економіку, яка забезпечувала діяльність містоутворюючих підприємств. Більшість промислових підприємств було закрито, і 65 % населення втратило роботу, що призвело до зростання злочинності і злиднів. Кількість жителів впало з 160,000 в середині 1990-х до 116,000 в 2002-му. Нью-йоркський художник Грег Ліндкіст задокументував руйнування Руставських цементних заводів в своїх картинах і інсталяціях («Nonpasts», 2010).

Спорт[ред.ред. код]

У місті розташована траса Rustavi International Motorpark.

Галерея[ред.ред. код]