Мікседема

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мікседема
Набряк кистей та нижніх кінцівок при мікседемі
Набряк кистей та нижніх кінцівок при мікседемі
Спеціальність ендокринологія
Причини Гіпотиреоз
Препарати Левотироксин[1], thyroglobulind[1] і Трийодтиронін[1]
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-10 E03.9
OMIM 255900
DiseasesDB 6558
MedlinePlus 000353
eMedicine med/1581
MeSH D009230
CMNS: Myxedema у Вікісховищі

Мікседема — синдром, що виникає при гострому гіпотиреозі внаслідок тривалої недостатності гормонів щитоподібної залози. Внаслідок порушення білкового обміну розвивається набряк тканин організму.[2] Термін вперше вжив британський вчений-медик Вільям Міллер Орд для опису слизового набряку шкіри та підшкірної клітковини, який виявив під час розтину двох хворих. Слово мікседема походить від μύξα, що взято з давньогрецької для передачі «слизу» або «слизуватої речовини», і ὁοίδημα для «набряк».

Одним із проявів мікседеми, що виникає в нижній кінцівці, є претібіальна мікседема, характерна ознака хвороби Грейвса, аутоімунної форми гіпертиреозу. Мікседема також може виникнути при тиреоїдиті Хашимото та інших тривалих формах гіпотиреозу.

Мікседема може виникнути в гомілці (претибіальна мікседема) і позаду очей (екзофтальм).

Патогенез[ред. | ред. код]

Мікседема описує специфічну форму шкірного та шкірного набряку внаслідок посиленого відкладення компонентів сполучної тканини. Сполучні волокна розділені підвищеною кількістю білка і мукополісахаридів. До них можна віднести глікозаміноглікани, такі як гіалуронова кислота, хондроїтин сульфат та інші мукополісахариди.

У міжклітинних просторах збільшується вміст муцину і альбумінів. Онкотичний тиск тканинної рідини підвищується, внаслідок чого рідина затримується в тканинах, викликаючи набряки. Основний обмін при мікседемі падає на 30-40%.

Мікседема є причиною потовщення язика та слизових оболонок гортані та глотки, що призводить до невиразної мови та хрипоти, що часто спостерігається при гіпотиреозі.

Симптоми[ред. | ред. код]

При мікседемі спостерігається виражений набряк шкіри, а також симптомокомплекс гіпотиреозу:

  • Млявість
  • Сонливість
  • Зниження пам'яті і працездатності
  • Загальна загальмованість
  • Запори
  • Випадіння волосся
  • Уповільнення пульсу (брадикардія)
  • менше 60 уд/хв

Моніторинг[ред. | ред. код]

Первинне лікування зумовлюється введенням адекватних доз гормону щитовидної залози L-тироксину внутрішньовенно, або введенням ліотироніну через назогастральний зонд. Важливо виявити та лікувати стан, що спричиняє кому. Мікседемна кома зустрічається рідко, але часто призводить до летального результату. Найчастіше зустрічається у літніх жінок і може бути помилково прийнято за одне з хронічних виснажливих захворювань, характерних для цієї вікової групи. Хоча точна причина мікседеми досі не ясна, численні дослідження продемонстрували важливість йоду.

Посилання[ред. | ред. код]

  1. а б в NDF-RT
  2. Endocrinology: An Integrated Approach. Архів оригіналу за 14 січня 2022. Процитовано 12 вересня 2013.