Нагляк Яків

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Яків Нагляк
Народження 1889(1889)
Стрий
Смерть 1959(1959)
Винники(біля Львова)
Поховання Винниківський цвинтар
Громадянство ЗУНР ЗУНР, Flag of the Ukrainian State.svg УНР
Приналежність
Звання старшина
Війни / битви Перша світова війна
Українсько-польська війна

Нагляк Яків (1889, м.Стрий — †11 вересня 1959, м. Винники) — доктор,старшина австрійської армії під час Першої світової війни, січовий стрілець.

Біографія[ред. | ред. код]

У студентські роки активно бере участь у культурно-національному житті Галичини. Українсько-польська війна застала його у Відні. Тут він працював у гарнізонному шпиталі. Одержавши вістку про Листопадеві події на Батьківщині, швидко повертається у Галичину і зголошується на службу в УГА. Бере участь у визвольної боротьбі українців. Воював у Галичині і Надніпрянщині.Під час епідемій в Україні він не знав, що таке відпочинок, намагаючись завжди допомогти хворим товаришам, незважаючи на небезпеку для власного здоров'я. З останніми частинами Армії УНР 1920 року повернувся у Галичину.

З Галичини відбуває до Відня, де практикує на лікарській ниві. Набувши великого досвіду, повертається на батьківщину і відкриває у 1925 р. лікарську консультацію у Винниках. Українці Винник в цей час, після смерті лікаря Івана Липи,потребували лікаря-українця. Яків Нагляк виявився гідним наступником свого видатного попередника. Лікарська практика у Відні дала свої результати і Яків Нагляк швидко здобув собі славу знаменитого лікаря, незважаючи на велику конкуренцію з боку трьох місцевих лікарів-поляків. Яків Нагляк завжди безоплатно надавав лікарську допомогу бідним винниківчанам (не тільки не брав грошей, але ще давав їм гроші на ліки).

У Винниках працював в українських торговельному (головою Надвірної ради) і кредитовому кооперативах, дбав про їх розвитку. Торговельний кооператив був найбільшим у місті,мав у своєму розпорядженні три крамниці. Яків Нагляк брав на роботу лише українців, польська влада завжди намагалася перешкоджати роботі українських кооперативів і товариств. Українські міщани вибрали його членом Міської ради і доручили йому керувати господарським майном. Разом з однодумцями-патріотами придбав площу для українського спортового товариства «Дніпро», і сам брав в ньому активну участь. За радянської влади органи КДБ його весь час переслідували, позбавили навіть власного будинку. В останні роки він працював у міській поліклініці рентгенологом. Яків Нагляк деже ерудованою людиною, розбирався добре в історії і літературі, знав кілька іноземних мов.

Помер 11 вересня 1959 року в м.Винниках. Похоронна процесія перетворився в маніфестацію вдячності винниківчан. попри те, що органи КГБ пильно стежили за похороном. Під час похорону на Винниківському цвинтарі було кілька священиків та тисячі галичан.

Вшанування пам'яті[ред. | ред. код]

У місті Винниках є вулиця Якова Нагляка.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Байцар Андрій. Видатні винниківчани: Науково — краєзнавче видання / А. Л. Байцар. — Львів-Винники, 2012. — 88с.