Нань Ань-ван

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Нань Ань-ван
кит. 拓拔余
4-й Імператор Північної Вей
452
Попередник: Тай У-ді
Спадкоємець: Вень-чен-ді
 
Народження: 5 століття
Смерть: 452
Pingcheng Districtd, Династія Північна Вей
Батько: Тай У-ді
Мати: Zhaoyi, of the Yujiulü cland

Нань Ань-ван (спрощ.: 南安王; піньїнь: Nan'an-van, помер 29 жовтня 452) — 4-й імператор Північної Вей від березня до жовтня 452 року.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з роду Тоба. Син імператора Тай У-ді та жужанської принцеси Юцзіулю. Про його дату народження немає відомостей, але можливо у 434 або 435 році. Отримав ім'я Юй. У 442 році отримав титул вана У.

У 450—451 роках під час війни Тай У-ді з державою Рання Сун Тоба Юя призначено намісником столиці Пінчен. В цей час став союзником впливового євнуха Цзун Ая — він протистояв спадкоємцю трону — Тоба Хуану. Останній помер 451 року. У 452 році Тоба Юй отримав титул вана Нань-Аня. Березня того ж року Цзун Ай вбив Тай У-ді. Потім було усунуто іншого претендента — Тоба Ханя.

Після цього за підтримки євнухів Тоба Юй стає імператором. Надав низку важливих посад Цзун Аю, насамперед першого міністра. Водночас намагався привернути на свій бік імператрицю-удову Хелянь. Також надав численні подарунки вищим чиновникам і сановникам, в результаті скарбниця значною мірою була спустошена. Невдовзі імператор вирішив позбутися Цзун Ая, але той підіслав до володаря вбивцю. Нань Ань-вана було вбито 29 жовтня 452 року. Новим імператором став Вень-чен-ді.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Книга Вей, т. 18
  • Історія Північних династій, т. 16
  • Цзи чжи тун цзянь, тт. 124, 125, 126