Портал:Китай

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Портал   Обговорення порталу   Проєкт   Обговорення проєкту   Учасники проєкту
Редагувати Ласкаво просимо до порталу
КИТАЙ


Plain Yellow Banner.svg
China 100.78713E 35.63718N.jpg
Скорочення
П:КИТ

Китай (кит. трад. 中國, спрощ. 中国 Zhōng-guó, «центральна країна», «серединна країна») — культурний регіон і стародавня цивілізація Східної Азії. Китай належить до найбільш прадавніх цивілізацій, яка увібрала в себе велику кількість держав та культур впродовж 6 тисячі років. Громадянська війна у Китаї по закінченню Другої світової війни спричинила поділ цього регіону на дві держави, котрі продовжують вживати у своїй назві слово "Китай". Це — Китайська Народна республіка (КНР), яка володіє материковим Китаєм, та Республіка Китай яка контролює острів Тайвань та прилеглі до нього острови.

Китай має довгу і майже неперервну цивілізаційну історію та одну з найстаріших і найскладніших систем письма. До 19 століття він був однією з найпередовіших світових політій і основним культурним центром Східної Азії. Китайський вплив на сусідні держави залишається істотнимим по сьогоднішній день. Китай — батьківщина багатьох технічних винаходів, які змінили долю людства. Серед них — папір, компас, порох і друкарство.


Редагувати 
FA gold ukr.png
Вибрана стаття


MaoStatueinLijang.jpg

Мао Цзедун (кит. 毛泽东 Máo Zé-dōng) — китайський політичний лідер і теоретик марксизму. Засновник Китайської комуністичної партії (ККП) у 1921, незабаром став її лідером.

Організував Довгий марш 19341935 і вів визвольну війну 19371949, що завершилася встановленням Народної республіки і комуністичним правлінням у Китаї.

Очолював партію й уряд країни до смерті. Його вплив зменшився після ряду економічних невдач (19581960 «Великий стрибок»), але знову став домінуючим в роки Культурної революції 19611969. Адаптував комунізм до китайських умов, що відбито в Маленькій червоній книзі.

Редагувати Вибране зображення


Fengshui Compass.jpg
Редагувати Вибрана картина


The Qianlong Emperor in Ceremonial Armour on Horseback.jpg

Портрет імператора Цянь Луна (乾隆帝 Qián-lóng-dì) верхи, у церемоніальному обладунку.
(1739 або 1758)
Джузеппе Кастільйоне, (16881766). Музей-палац, Пекін.


Редагувати 
Dobra6.png
Добра статтяКультурна революція в Китаї — масовий рух, початий вождем китайської комуністичної партії Мао Цзедуном у 19661969, спрямований проти вищих представників середнього класу — державних службовців, артистів і вчених, що були знищені, ув'язнені, принижені або вигнані з країни. Спрямована на «очищення» китайського комунізму, вона була також спробою Мао оновити свою політичну й ідеологічну позицію всередині Китаю. Управлінський і економічний хаос, що виник у результаті, мав багато довгострокових наслідків.

Редагувати Категорії
Редагувати Нові статті


  • Уху — почато 27 березня 2020 користувачем Rilrp


Усього знайдено статей: 7880 (31 березня 2020)

Редагувати Допоможіть, будь-ласка


Evolution-tasks.png

Запрошуємо Вас взяти участь у написанні статей про Китай.

Ви можете написати власні статті. Для цього наберіть слово або термін, про який Ви бажаєте створити статтю, у панелі «Пошук», що знаходится вгорі зліва, і натисніть кнопку «Перейти». Якщо статті за вказаним словом або терміном Ви не знайшли, можете створити її, використовуючи панель «Створити статтю», розміщену нижче.


У незавершених статтях про Китай Ви знайдете чимало матеріалів, які потребують Вашої уваги, коментарів і доробки. Просимо витратити Ваш дорогоцінний час на них.

Запити на нові статті про Китай просимо розміщати на Exquisite-kwrite.png цій сторінці...

Див. також

Портал:Китай/Червоні посилання

Редагувати Братні портали
Редагувати Китайські проєкти Вікімедії
Редагувати Інші розділи Вікімедії
Довідка · Пісочниця · Кнайпа · Портали · Проєкти · Запити · Портал спільноти