Портал:Китай

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Портал:Китай
主题:中国

Портал — головна сторінка підрозділу Вікіпедії про Китай та різноманітну тематику пов'язану з ним.

Редактори

Портал Обговорення порталу Доглядачі порталу Червоні посилання ПРОЄКТ
Китай
Редагувати

Китай (кит. трад. 中國, спрощ. 中国 Zhōng-guó, «центральна країна», «серединна країна») — культурний регіон і стародавня цивілізація Східної Азії. Китай належить до найбільш прадавніх цивілізацій, яка увібрала в себе велику кількість держав та культур впродовж 6 тисячі років. Громадянська війна у Китаї по закінченню Другої світової війни спричинила поділ цього регіону на дві держави, котрі продовжують вживати у своїй назві слово "Китай". Це — Китайська Народна республіка (КНР), яка володіє материковим Китаєм, та Республіка Китай яка контролює острів Тайвань та прилеглі до нього острови.

Китай має довгу і майже неперервну цивілізаційну історію та одну з найстаріших і найскладніших систем письма. До 19 століття він був однією з найпередовіших світових політій і основним культурним центром Східної Азії. Китайський вплив на сусідні держави залишається істотнимим по сьогоднішній день. Китай — батьківщина багатьох технічних винаходів, які змінили долю людства. Серед них — папір, компас, порох і друкарство.


Вибрана стаття
Редагувати

Лі Бо або Лі Бай (кит.: 李白; піньїнь: Lǐ Bó, Lǐ Bái, нар. 701 — пом. 762) — китайський поет періоду династії Тан. Разом із Ду Фу вважається одним з найвидатніших поетів в історії китайської літератури. Від нащадків отримав прізвисько «безсмертний поет» (кит. 詩仙) (варіанти перекладу — «поет-святий», «геніальний поет»).
Лі Бо відомий своєю багатою уявою, епатажною манерою поведінки, а також, за поширеними переказами, своєю любов'ю до спиртного. Він багато часу проводив у подорожах, мав вільні погляди, ставився з презирством до добробуту й високих посад, відмовився стати придворним письменником і, ставши відлюдником, проживав у горах. Був другом іншого великого поета цієї епохи — Ду Фу.

Нові статті
Редагувати
  • Ян Ся — започаткував 5 липня 2024 користувач RarBot
Чи ви знаєте?
Редагувати
Двічі приготована свинина
Двічі приготована свинина
Чотирикутний метод пошуку ієрогліфа
Чотирикутний метод пошуку ієрогліфа
Кантонська опера
Кантонська опера
Статті створено під час Місяця Китаю 2022
Вибране зображення (архів)
Редагувати
Панорама 4,7-кілометрового мосту Ponte da Amizade, що пов'язує острів Тайпа з Макао, Китай.
Вибрана картина
Редагувати

Портрет імператора Цянь Луна (乾隆帝 Qián-lóng-dì) верхи, у церемоніальному обладунку.
(1739 або 1758)
Джузеппе Кастільйоне, (16881766). Музей-палац, Пекін.

Добра стаття
Редагувати
Китайський садКита́йський сад (кит. 中國園林) — стиль ландшафтного саду, що розвивався на теренах Китаю протягом останніх трьох тисяч років. Він включає як величезні сади китайських імператорів та членів їх родин, створені для насолоди та справляння враження, так і більш приватні сади вчених, поетів, колишніх урядовців, військових та купців, створені для розмірковування та втечі від зовнішнього світу. Сади створюють ідеалізовані міні-ландшафти, спрямовані на вираз гармонії, яка має існувати між людиною та природою. Типовий китайський сад оточений стінами та включає один чи більше ставків, кам'яні форми, дерева та квіти, а також низку залів та павільйонів у саду, поєднаних вигнутою стежкою та зиґзаґоподібними галереями. Рухаючись від будівлі до будівлі, відвідувачі можуть побачити серію дбайливо облаштованих пейзажів, що розгортаються перед ними як сувій пейзажних картин.
Братні портали
Редагувати
Допомога
Редагувати

Запрошуємо Вас взяти участь у написанні статей про Китай.

Ви можете написати власні статті. Для цього наберіть слово або термін, про який Ви бажаєте створити статтю, у панелі «Пошук», що знаходится вгорі зліва, і натисніть кнопку «Перейти». Якщо статті за вказаним словом або терміном Ви не знайшли, можете створити її, використовуючи панель «Створити статтю», розміщену нижче.


У незавершених статтях про Китай Ви знайдете чимало матеріалів, які потребують Вашої уваги, коментарів і доробки. Просимо витратити Ваш дорогоцінний час на них.

Запити на нові статті про Китай просимо розміщати на цій сторінці...

Див. також

Китай у інших проєктах Вікімедіа
Редагувати