Нату-Ла

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сходи, що ведуть від кордону з індійського боку перевалу

Нату-Ла або Натула (англ. Nathu La, кит. 乃堆拉山口, неп. नाथू ला, IAST: Nāthū Lā; тиб. རྣ་ཐོས་ལ་) — гірський перевал в Гімалаях, розташований на індійсько-китайському кордні, що сполучає штат Сіккім з Тибетським автономним районом.

Висота цього історичного перевалу, через який в давнину проходив Шовковий шлях, становить 4310 м над рівнем моря. Назва перевалу в дослівному перекладі з тибетської означає «місце, де найсильніший сніг і ветер»[1]. Інші варіанти написання назви: Натула, Натху-Ла і Натхула.

Перевал Нату-Ла є одним з трьох прикордонних торгових пунктів Індії і КНР, інші два — це Шипкі-Ла в штаті Гімачал-Прадеш і Ліпу-Лех в штаті Уттаракханд[2]. Перевал був закритий після китайско-індийського конфлікту 1967 року і протягом довгих років використовувався лише для щотижневої доставки пошти тибетським пастухам, що мешкають по обидві сторони кордону[3].

Відкриття перевалу відбулося в 2006 році після угоди між країнами щодо ряду сумісних торгових питань. Очікується, що відновлення торгівлі приведе до процвітання регіону — в наш час[коли?] сторони домовилися про експорт 29 типів товарів з боку Індії і 15 з боку КНР.

Перевал також скорочує шлях при паломництві до важливих індуїстських і буддийських святинь регіону, зокрема до монастиря Румтек і до тибетського озера Манасаровар.

Посилання

[ред. | ред. код]
  1. Газета «Жэньминь жибао» — Индия и Китай вновь открыли горный перевал Нату Ла для приграничной торговли, закрытый более 40 лет назад. Архів оригіналу за 19 березня 2015. Процитовано 28 січня 2009.
  2. Nathula reopens for trade after 44 years
  3. Inopressa: Китай и Индия готовы открыть пограничный переход Натула[недоступне посилання з червня 2019]