Нату-Ла
Нату-Ла або Натула (англ. Nathu La, кит. 乃堆拉山口, неп. नाथू ला, IAST: Nāthū Lā; тиб. རྣ་ཐོས་ལ་) — гірський перевал в Гімалаях, розташований на індійсько-китайському кордні, що сполучає штат Сіккім з Тибетським автономним районом.
Висота цього історичного перевалу, через який в давнину проходив Шовковий шлях, становить 4310 м над рівнем моря. Назва перевалу в дослівному перекладі з тибетської означає «місце, де найсильніший сніг і ветер»[1]. Інші варіанти написання назви: Натула, Натху-Ла і Натхула.
Перевал Нату-Ла є одним з трьох прикордонних торгових пунктів Індії і КНР, інші два — це Шипкі-Ла в штаті Гімачал-Прадеш і Ліпу-Лех в штаті Уттаракханд[2]. Перевал був закритий після китайско-індийського конфлікту 1967 року і протягом довгих років використовувався лише для щотижневої доставки пошти тибетським пастухам, що мешкають по обидві сторони кордону[3].
Відкриття перевалу відбулося в 2006 році після угоди між країнами щодо ряду сумісних торгових питань. Очікується, що відновлення торгівлі приведе до процвітання регіону — в наш час[коли?] сторони домовилися про експорт 29 типів товарів з боку Індії і 15 з боку КНР.
Перевал також скорочує шлях при паломництві до важливих індуїстських і буддийських святинь регіону, зокрема до монастиря Румтек і до тибетського озера Манасаровар.
- ↑ Газета «Жэньминь жибао» — Индия и Китай вновь открыли горный перевал Нату Ла для приграничной торговли, закрытый более 40 лет назад. Архів оригіналу за 19 березня 2015. Процитовано 28 січня 2009.
- ↑ Nathula reopens for trade after 44 years
- ↑ Inopressa: Китай и Индия готовы открыть пограничный переход Натула[недоступне посилання з червня 2019]
Це незавершена стаття з географії Індії. Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її. |
Це незавершена стаття з географії КНР. Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її. |