Нафтоносні піски

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Нафтоносні піски

Нафтоносні піски, бітумінозні піски (рос. нефтеносные пески, англ. oil sands, oil-bearing sands, bituminous sands, нім. erdölführender Sand m) – піски, які мають промислово значимі вмісти нафти. За оцінками експертів, нафтоносні піски і сланці світу можуть містити декілька трильйонів барелів нафти.

Натуральні бітумні відклади є у багатьох країнах, але, зокрема, знаходяться в надзвичайно великих кількостях у Канаді. Інші великі запаси знаходяться в Казахстані, Росії та Венесуелі. Оцінені в усьому світі родовища нафти складають більше 2 трильйонів барелів (320 млрд куб. м).

Великі їх запаси є в Канаді (бл. 300 млрд барелів – більше, ніж запаси традиційної нафти у Саудівській Аравії, див. Нафтоносні піски Атабаски), Австралії (у нафтових сланцях – бл. 28 млрд барелів), є поклади в Естонії, Швеції, США, Китаї та ін. країнах. Масштабні розробки цих пісків здійснюються в Канаді (фірма Suncor Energy).

Технологія видобутку і вилучення нафти з пісків[ред.ред. код]

Технологія видобутку і вилучення нафти з пісків включає такі операції: екскаваторний видобуток пісків – подрібнення – транспорт (конвеєр або трубопровід) на завод – обробка подрібненого матеріалу гарячою водою і водяною парою в обертових барабанах – гравітаційна сепарація (спливання) нафтових фракцій – розчинення бітуму лігроїном – центрифугування продукту для вилучення залишків води та мінералів – температурна перегонка нафтових фракцій. За цією технологією одержують лігроїн, гас, газойль, нафтовий кокс та відходи (вода з піском). Відходи направляють у штучні водоймища – відстійники, де піскова фракція осідає, а воду використовують повторно.

Цікаво, що перша ефективна технологія переробки нафтових пісків запропонована на початку ХХ ст. Карлом Кларком і полягала в тому, що нафтовий пісок, видобутий кар'єрним способом, змішують з гарячою водою або в спеціальному барабані, або безпосередньо в трубопроводі. Крапельки нафти (бітуму) при цьому відокремлюються від мінеральних часток піску і прикріплюються до невеликих повітряним бульбашок, які допомагають їм переміститися у верхню частину суміші. Потім вся ця маса розміщується в спеціальних розділових посудинах, де насичена бітумом піна просто відкачується з поверхні рідини. Піна містить близько 65 відсотків нафти, 25 відсотків води і 10 відсотків твердих частинок.

Зазвичай таким методом вдається витягти 88-95 відсотків нафти, що міститься в нафтовому піску, що робить цей метод досить ефективним.

Відомі також окремі вітчизняні роботи по екстракції нафти з нафтоносних пісків [1][2]

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. А. с. 1738360 СССР, МКИ5В03В7/00. Способ извлечения нефти из нефтеносных песков/ А. И. Самойлов, В. С. Белецкий, Н. Н. Казимирова (СССР). – № 4821990/03; заявл. 03.05.90; опубл. 07.06.92, Бюл. № 21. – 4 с.
  2. http://findpatent.com.ua/patent/173/1738360.html