Новорічна битва 1968 року

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Новорічна битва 1968 року
Війна у В'єтнамі
Nybattle1968.jpg
скріншот з фільму Взвод
Дата: 1 січня2 січня 1968 року
Місце: Тейнінь (провінція), Південний В'єтнам}
Результат: перемога США
Сторони
США США В'єтнам В'єтнам
FNL Flag.svg В'єтконг
Військові сили
25-а піхотна дивізія (США) полк ВНА, 9-дивізія В'єтконгу

Новорічна битва 1968 року – військова сутичка у В’єтнамській війні, що почалася ввечері 1-го січня 1968-го року. У битві брали участь загони 25-тої піхотної дивізії армії США та полк В'єтнамської народної армії.

Передумови[ред.ред. код]

У кінці 1967 року Папа Римський Павло VI проголосив 1-ше січня днем миру і закликав в’єтнамців та американців примиритися. В’єтконг також проголосив 36-ти годинне припинення вогню. Група американських військових патрулювала Кабоджийський кордон, сподіваючись виявити загони В'єтнамської народної армії чи доставку зброї та запасів партизанам В’єтконгу по «стежці Хо Ши Міна». Дві роти 25-тої піхотної дивізії армії США організували похідну базу (виставили периметр) з артилерією за 11 км від Кабоджийського кордону у провінції Тейнінь. База знаходилася біля поєднання доріг 244 та 246 неподалік від гори Чорна Діва (англ. Black Virgin Mountain). Американські війська щойно облаштували посадочне місце для гелікоптерів. У цей день солдатам привезли різдвяні листівки і посилки з дому.

Битва[ред.ред. код]

Вночі 1-го січня за шість годин до закінчення перемир’я 2500 солдат полку В'єтнамської народної армії та солдати 9-тої дивізії В’єтконгу атакували позиції американців. В’єтнамці провели три хвилі наступу і змогли проникнути через периметр. Перша хвиля солдат В'єтнамської народної армії розпочалася після тяжкого мінометного бомбардування бази за пів години до півночі. Американці змогли відкинути атаки за допомогою артилерії та підтримки з повітря (загалом 28 вильотів гелікоптерів та бомбардувальників AC-47 Spooky). Втрати з в’єтнамського боку – 348 чоловік (за підрахунками армії США), американці втратили 23 та 153 поранених. Остання сутичка відбулася о 5-тій ранку, коли в’єтнамці покинули поле битви. Війська В'єтнамської народної армії відійшли на південь.

Вплив[ред.ред. код]

Після цієї битви 31-го січня 1968-го року партизани організували Тетський наступ по всьому Південному В’єтнаму, коли також була порушена домовленість про припинення вогню. Новорічна битва 1968 року мала б навчити американські військ не довіряти перемир’ю з ворогом.

У мас-медіа[ред.ред. код]

Серед солдат, що брали участь у битві були майбутній письменник Лері Хейнмен (анг. Larry Heinemann) та майбутній режисер Олівер Стоун (анг. Oliver Stone). Хейнмен написав книгу про свою службу у В’єтнамі, назвою якої стала назва гори Чорної Діви - Black Virgin Mountain: A Return to Vietnam. Олівер Стоун інсценував битву у фільмі Взвод (анг. Platoon). Фінальні сцени фільму за словами ветеранів дуже реалістично передають Новорічну битву 1968 року.

Джерела[ред.ред. код]