Німецька народна партія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Німецька народна партія

Deutsche Volkspartei
Країна Flag of Germany (1933–1935).svg Німецький рейх
Голова партії Густав Штреземан
Дата заснування 1918
Дата розпуску 1933
Штаб-квартира Берлін, Німецький рейх
Ідеологія лібералізм

Німецька народна партія (нім. Deutsche Volkspartei, DVP) — національна ліберальна партія в Німеччині за часів Веймарської республіки. Партія була наступницею Національно-ліберальної партії (нім. Nationalliberale Partei, NLP) в Німецькій імперії.

Одним із засновників партії був Густав Штреземан — лідер Національно-ліберальної партії. Під час Веймарської республіки разом із Німецькою демократичною партією партія була однією з двох великих ліберальних партій у Німеччині.

Партія на загальну думку, представляла інтереси великих німецьких промисловців. Її платформа підкреслювала християнські сімейні цінності, світську освіту, зниження тарифів, зменшення видатків на соціальне забезпечення та аграрних субсидій і ворожість по відношенню до «марксизму» (як до комуністів, так і до соціал-демократів). Спочатку партія була частиною «національної опозиції» до так званої Веймарської коаліції (Соціал-демократичної партії Німеччини (СДПН), Німецької демократичної партії (DDP) і католицької Партії Центру). Тим не менш, поступово Штреземан переходив до співпраці з центристськими і лівими партіями. Партія мала впливом на німецьку політику тоді, як Штреземан був державним діячем Веймарської республіки міжнародного рівня. Він займав посаду міністра закордонних справ безперервно з 1923 року аж до своєї смерті в 1929 році в дев'яти урядах (один з яких він на короткий час очолив у 1923) від правоцентристського до лівоцентристського. Після смерті Штреземана, DVP поступово повернулася в праву сторону. Головою партії став Ернст Шольц.

На виборах у вересні 1930 року DVP втратила 15 із 45 своїх місць в парламенті, отримавши свій найгірший результат з 1919 року. DVP була заборонена у березні 1933 після приходу нацистів до влади в січні 1933 року.

Хоча партія вважалася ліберальною у Веймарській республіці, її політика була більше консервативною за сучасними європейськими стандартами.

Колишні члени DVP брали участь у створенні Вільної демократичної партії після Другої світової війни.

Посилання[ред. | ред. код]