Німецька демократична партія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Німецька демократична партія

Deutsche Demokratische Partei
Країна Flag of Germany (3-2 aspect ratio).svg Веймарська республіка
Голова партії Erich Koch-Weserd, Carl Wilhelm Petersend і Friedrich Naumannd
Дата заснування 1918
Дата розпуску 1933
Штаб-квартира Берлін, Німецький рейх
Ідеологія лібералізм

Німецька демократична партія (НДП, нім. Deutsche Demokratische Partei, DDP) — ліберальна партія в Німеччині за часів Веймарської республіки, яка брала участь у формуванні практично всіх імперських урядів до 1932 року.

Партія з'явилася в листопаді 1918 на хвилі Листопадової революції в Німеччині на основі ліволіберальної Прогресивної народної партії. Партія об'єднала ліберальні, національні та соціальні погляди, проте створити єдину ліберальну партію Німеччини на початку Веймарської республіки не вдалося з вини Густава Штреземана, який створив свою Німецьку народну партію. Німецька демократична партія входила до складу Веймарської коаліції, що утворила перший уряд Веймарської республіки.

Членами НДП були такі видатні політичні та державні діячі: міністр закордонних справ Веймарської республіки Вальтер Ратенау, перший голова партії теолог Фрідріх Науман, Теодор Хойс, письменник Томас Манн, публіцист Теодор Вольф, лауреат Нобелівської премії миру Людвіг Квіде, пацифіст Гельмут фон Герлах, «батько» Веймарської конституції Гуго Прейсс, профспілковий лідер Антон Еркеленц, імперський міністр юстиції Еріх Кох-Везер, багаторічний бургомістр Гамбурга Карл Петерсен, обер-бургомістр Берліна Густав Бесс, депутат рейхстагу і пізніше федеральний міністр Ернст Леммер, майбутній перший прем'єр-міністр землі Баден-Вюртемберг Рейнхольд Майер, президент Рейхсбанку Ялмар Шахт, соціолог Макс Вебер.

У 1930 частина НДП об'єдналася з Молодонімецьким орденом (нім. Jungdeutscher Orden), утворивши Німецьку державну партію (нім. Deutschen Staatspartei, DStP). Після приходу до влади націонал-соціалістів Німецька державна партія була розпущена 28 червня 1933 .

У 2004 в Німеччині була створена нова партія, яка взяла собі назву партії часів Веймарської республіки. Дотепер у виборах не брала участь.

Посилання[ред. | ред. код]