Німецькомовна громада Бельгії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Німецькомовна громада Бельгії
Blason communauté be DG.svg Flag of the German Community in Belgium.svg
Герб Прапор
Eupen Government seat.jpg
Адм. центр Ойпен
Країна Flag of Belgium.svg Бельгія
Офіційна мова німецька
Населення
 - повне
 - густота (4-те місце)
Площа
 - повна 853,65 км²
Часовий пояс UTC+1
Дата заснування 1984
Губернатор Karl-Heinz Lambertz[d]
Веб-сайт dglive.be
Deutschsprachige Gemeinschaft in Belgium.svg

Commons-logo.svg Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Німецькомовна громада Бельгії

Німецькомовна громада Бельгії (нім. Deutschsprachige Gemeinschaft Belgiens) — найменше з мовних співтовариств Бельгії. Складається з дев'яти муніципалітетів, де компактно проживають представники німецькомовної меншини. Загальне населення цих муніципалітетів — 71 300 жителів, абсолютна більшість з них німецькомовні. Площа — 854 км². Німецькомовне співтовариство розташоване на території провінції Льєж і межує з Нідерландами, Німеччиною і державою Люксембург. Столиця (місце розташування ради і уряду громади) — місто Ейпен.

Історія[ред. | ред. код]

Прапор німецькомовної громади

Територія нинішньої німецькомовної громади — частина так званих Східних Кантонів. Аж до кінця XVIII століття вони були незалежними, але в 1795 році їх анексувала наполеонівська Франція. За рішенням Віденського конгресу 1815 року Східні Кантони були передані Прусії.

У 1920 році Східні Кантони були передані Бельгії Німеччиною як компенсація за Першу світову війну. Слід зазначити, що до складу Східних Кантонів входить не тільки територія сьогоднішньої німецькомовної громади, але і райони з франкомовним населенням.

В ході Другої світової війни Східні Кантони були захоплені Німеччиною і введені до складу Третього Рейху. Значна частина німецькомовного населення тоді вважала себе німцями, і вітала німецькі війська як визволителів. Після війни територія кантонів була повернена Бельгії. Протягом довгого часу проводилася політика денімеччення кантонів.

У 1960 році було розроблено поділ Бельгії на три території за мовним принципом (Нідерландомовна, Франкомовна і Німецькомовна громади). У 1973 на базі цих територій були створені округи, що мають велику внутрішню автономію.

Досі багато жителів співтовариства, особливо молоде покоління, вважають себе не німцями, а бельгійцями.

Мова[ред. | ред. код]

На відміну від Фламандської і Валлонської громади, Німецькомовна громада не має повноважень на регулювання використання мови в адміністрації, освіті і соціальних службах. На практиці, на території Співтовариства використовується практично виключно німецька мова (рідною для майже 100 % його жителів), проте допускається обмежене використання французької в адміністративних справах.

На території Німецькомовної громади діє теле- і радіомовна станція Belgischer Rundfunk (BRF) німецькою мовою. Виходить одна щоденна газета німецькою — Grenz-Echo.

Повноваження[ред. | ред. код]

Як і у решти громад Бельгії (Фламандської і Франкомовної) повноваження німецькомовного співтовариства поширюються на культуру, освіту і «питання, пов'язані з особою». До останніх відносяться засоби масової інформації, охорона здоров'я і молодіжна політика, а також деякі соціальні питання. Німецькомовна громада не є округом, а розташовується на території Валлонського округу і отже за окружні повноваження відповідальний Валлонський округ.

1 січня 2005 року деякі повноваження Валлонського округу були передані Німецькомовній громаді. До них відносяться:

  • Організація богослужінь
  • Організація похоронів і нагляд за кладовищами
  • Керівництво поліцією на території дев'яти муніципалітетів співтовариства
  • Фінансування дев'яти муніципалітетів громади

Парламент і уряд[ред. | ред. код]

Головний законодавчий орган громади — Рада Німецькомовної громади (Rat der Deutschsprachigen Gemeinschaft (RDG)), також відома як парламент Німецькомовної громади (Parlament der Deutschsprachigen Gemeinschaft). Складається з 25 членів, що обираються терміном на п'ять років. Виконанням декретів уряду німецькомовної громади займається Міністерство Німецькомовної громади. У ньому працюють 160 співробітників. Міністерство ділиться на кілька відділень.