Фламандський Брабант

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Фламандський Брабант

Vlaams-Brabant

Герб Прапор
Провінція Бельгії
Адм. центр Левен
Країна Бельгія Бельгія
Регіон Фландрія
Межує з: сусідні адмінодиниці
Антверпен
Східна Фландрія Лімбург
Ено Валлонський Брабант Льєж
Брюссельський столичний регіон ?
Офіційна мова нідерландська
Населення
 - повне 1 107 266 ос. (станом на 1 січня 2014 р.)
 - густота 525,73 ос./км²
Етнікон нід. Vlaams-Brabander
Площа
 - повна 2 106,13 км²
 - ширина бл. 90 км
 - довжина бл. 40 км
Висота
 - максимальна 142 м
(Сент-Генезіус-Роде)
Часовий пояс UTC+1
Дата заснування 1 січня 1995
Губернатор Лодевейк де Вітте
Вебсайт www.vlaamsbrabant.be
Код ISO 3166-2 BE-VBR

Мапа
Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Фламандський Брабант

Фламандський Брабант (нід. Vlaams-Brabant, фр. Brabant flamand) — одна з десяти провінцій Бельгії і одна з п'яти фламандських провінцій. Провінцію утворено 1 січня 1995 року, коли провінцію Брабант розділили за мовним принципом на Фламандський та Валлонський Брабант.

Географія[ред. | ред. код]

Провінція розташована у центральній частині Бельгії, за площею вона обіймає 9-те місце з десяти провінцій. Майже всю її територію займають невисокі плато, найвища точка, 142 м, знаходиться біля Сінт-Генезіус-Роде, друга за висотою (137,33 м) — біля Валсгавтема, третя (130 м) — біля Халле, у Халлербосі.

Східна частина провінції — природний регіон Хагеланд, горбиста місцевість з невеликою кількістю лісів та розвинутим фермерським господарством. На північному заході провінції починається зона так званої Піщаної Фландрії. Південний захід провінції займає історична область Пайоттенланд, з відносно теплим кліматом та родючими ґрунтами, що дає змогу вирощувати хміль та виноград.

Клімат помірний морський. Найважливіші річки: Дейле, Демер, Зенне.

Адміністративний поділ[ред. | ред. код]

Фламандський Брабант межує із фламандськими провінціями Східна Фландрія, Антверпен та Лімбург, валлонськими провінціями Льєж, Валлонський Брабант і Ено. На території Фламандського Брабанта також розміщуєтся Брюссельский столичний округ — анклав, який не входить до його складу та є суб'єктом федерації нарівні з Фландрією та Валлонією.

Столицею та найбільшим за населенням містом є Левен (Льовен). Територія провінції ділиться на два адміністративні округи (нід. arrondissementen) — округ Халле-Вілворде та округ Левен, які складаються з 65 комун — 35 комун в окрузі Халле-Вілворде та 30 комун в окрузі Левен.

Комуни округу Левен[ред. | ред. код]

Мапа округу Левен

Адміністративний округ Левен поділений на 30 комун:

Комуни округу Халле-Вілворде[ред. | ред. код]

Мапа округу Халле-Вілворде

Адміністративний округ Халле-Вілворде поділений на 35 комун:

Найбільші міста[ред. | ред. код]

Міста з населенням понад 30 тисяч осіб:

Назва міста Населення,
осіб (2014[1])
Левен 98 292
Ділбек 41 034
Вілворде 41 843
Халле 37 453
Грімберген 36 524
Тінен 33 511
Сінт-Пітерс-Леув 32 933
Завентем 32 388
Ассе 31 754

Політика[ред. | ред. код]

Губернатор провінції є представником федерального та фламандського урядів. Він призначається фламандським урядом за поданням федеральної ради міністрів. Теперішній губернатор Лодевейк де Вітте був призначений на цю посаду одразу після створення провінції Фламандський Брабант у 1995 році. Губернатор наглядає за місцевими органами влади, забезпечує виконання законів, підтримує громадський порядок та безпеку, а також виступає координатором дій у разі небезпечної ситуації, що сталася у провінції. Він також головує у Постійній Депутації, проте не має права голосу, окрім випадків, коли Депутація виконує судові функції.

Фламандський Брабант є єдиною з бельгійських провінцій, де є також посада віце-губернатора. Він призначається також фламандським урядом за одностайним поданням Федеральної ради міністрів. Серед обов'язкових вимог до кандидата на цю посаду — гарне володіння обома мовами, голландською та фрацузькою, адже віце-губернатор відповідає за виконання мовного законодавства у провінції.

Рада провінції Фламандський Брабант складається з 84 депутатів, які обираються на 6-річний термін. Очолює Раду провінції Президент Ради Провінції, якому у роботі допомагає Бюро, що складається з двох віце-президентів. трьох квесторів та лідерів фракцій ради.

Постійна Депутація — це виконавчий орган, що відповідає за поточне керування провінцією. Вона складається з губернатора та шістьох депутатів, що обираються Радою провінції зі своїх лав.

Демографія[ред. | ред. код]

На 1 січня 2014 року населення провінції Фламандський Брабант складало 1 107 266 осіб, з яких чоловік було 48,98 %. жінок — 51,02 %.

Станом на 1 січня 2008 року населення за віком розподілялося таким чином:

  • особи у віці до 17 років включно — 20,50 %
  • особи у віці від 18 до 64 років — 62,08 %
  • особи у віці 65 років і більше — 17,41 %

Станом на 1 січня 2010 року 7,5 % населення провінції складали іноземці.

Середній дохід на одну людину у 2011 році становив 18 916 євро. Рівень безробіття станом на січень 2009 рок — 5,04 %.

Мова[ред. | ред. код]

Офіційною мовою провінції, як і у всій Фландрії, є нідерландська, проте все більшого поширення набуває французька. У семи комунах, п'ять з яких межують з Брюссельським столичним регіоном, надаються мовні пільги для франкомовного населення, яке майже в усіх цих комунах вже мінімум двадцять років складає абсолютну більшість.

Культура[ред. | ред. код]

Фламандський Брабант має багату культурну історію, він частина історичної області Брабант, тут є низка національних пам'яток архітектури.

Значну роль Фламандський Брабант відіграє в пивоварінні. У столиці провінції, місті Левен, розташована штаб-квартира та одна з пивоварень найбільшого у світі виробника пива, корпорації Anheuser-Busch InBev. Одна з марок корпорації — Stella Artois — родом саме з Левена, а ще одна — Hoegaarden — з комуни Гугарден у тій самій провінції. Регіон Пайоттенланд є єдиним місцем, де варять пиво сорту ламбік. Інші місцеві марки пива — Affligem, Alpaide, Bierbeekse, Brasser Bier, Broeder Jacob, De Nacht, Fasso, Himelein, Leireken, Grimbergen, Tumulus тощо.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Belgium: Major Cities and Municipalities — картографічний портал www.citypopulation.de (англ.)

Джерела[ред. | ред. код]

Антверпен
Східна Фландрія Лімбург
Ено Валлонський Брабант Льєж