Ованнес Тавушеці (Ванакан)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ованнес Тавушеці
Народився 1181
Помер 1251
Діяльність історик
Вчителі Мхітар Гош

Ованнес (Іованнес) Тавушеці відомий як вардапет Ванакан (вірм. Վանական Վարդապետ Տավուշեցի 11811251[1]) — вірменський історик і богослов[2] XIII століття, діяч вірменської церкви.

Біографія[ред. | ред. код]

Народився в провінції Тавуш[1]. Був учнем Мхітара Гоша в монастирі Нор-Гетик. Відомий своєю плідною літературною, а також педагогічною діяльністю, автор багатьох праць, засновник вищої школи при монастирі Монастир Хоранашат. Зі згадок його учнів виявляється, що Ванакан залишив нащадкам історичну працю, присвячену татаро-монгольській навалі («Історія монголів»), яка в даний час вважається втраченою і лише в уривках цитується його учнями Кіракосом, Варданом і Магакієм. У 1236 році, разом з учнями, потрапив в полон до монголів, був звільнений через кілька місяців завдяки викупу, зібраному жителями фортеці Гаг.

Ванакан був центральною фігурою средневічної вірменської педагогіки[3]. З його учнів нам відомі Вардан Аревелці, Кіракос Гандзакеці, Григір Акнерці, Ісраел Хаченці та деякі інші діячі середньовічної вірменської культури[1].

Праці[ред. | ред. код]

Спадщина Ованнеса Тавушеці значна і різноманітна. Це і тлумачення на Старий і Новий Заповіти (найоб'ємнішим є «Тлумачення на книгу Іова»), проповіді, енкомії. Про його загубленому історичну працю повідомляють Вардан Аревелці та Кіракос Гандзакеці (можливо для останніх служила історичним джерелом). Праця була історією Вірменії з найдавніших часів до першої половини XIII століття. Найважливішим збереженим твором є книга запитань і відповідей — еротематичний збірник. Вона є енциклопедією історії вірменської культури до XIII століття.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в Ванакан Вардапет // Православна енциклопедія. — М, 2003. — Т. 6 (22 жовтня). — С. 545-546.
  2. Emeri J. van Donzel, Andrea Barbara Schmidt. Gog and Magog in Early Eastern Christian and Islamic Sources: Sallam's Quest for Alexander's Wall. — BRILL, 2010. — С. 40-41.
  3. Michael E. Stone. Apocrypha, Pseudepigrapha, and Armenian Studies. — Peeters Publishers, 2006. — С. 136-137.

Посилання[ред. | ред. код]

Ванакан Вардапет // Православна енциклопедія. — М, 2003. — Т. 6 (22 жовтня). — С. 545-546.