Оксамитна Світлана Миколаївна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Оксамитна Світлана Миколаївна
Країна Flag of Ukraine.svg Україна
Діяльність науковиця
Галузь соціологія, гендерні дослідження, соціальна стратифікація
Заклад Національний університет «Києво-Могилянська Академія»
Посада деканка «Факультету соціальних наук і соціальних технологій» НаУКМА
Звання професорка
Ступінь докторка наук
Відомі учні Тамара Марценюк
Нагороди Заслужений діяч науки і техніки України

Wikiquote-logo.svg Висловлювання у Вікіцитатах

Оксамитна Світлана Миколаївна — докторка соціологічних наук, професорка кафедри соціології та деканка Факультету соціальних наук та соціальних технологій Національного університету «Києво-Могилянської Академії», наукова співробітниця відділу соціальних структур Інституту соціології академії наук України[1]. Членкиня Вченої Ради НаУКМА[2].

Наукова діяльність[ред. | ред. код]

У 1995 році захистила дисертацію з теми «Структурні та особистісні передумови здійснення трудової кар'єри». У 2012 році захистила дисертацію на звання докторки соціологічних наук за темою «Структурна зумовленість міжгенераційної соціальної мобільності». Є членкинею Соціологічної асоціації України і Міжнародної соціологічної асоціації. Стажувалася у Массачусетському і Колумбійському університетах (США), університеті Квінз (Канада)[3].

До наукових інтересів С. Оксамитної відноситься й гендерна тематика, до якої вона прийшла через викладання соціально-структурної тематики. Наприкінці 1990-х років почала викладати курс «Вступ до гендерних студій», викладала курс «Гендер і політика» в НаУКМА. Була науковою редакторкою перекладу книги «Ґендероване суспільство» Майкла Кіммела, що була видана у 2003 році[4].

Виступала науковою керівницею у Тамари Марценюк[5].

Брала участь як модераторка та доповідачка на міжнародному семінарі, що мав назву «Жінки в політиці – міжнародний досвід для України» і відбувся 7 жовтня 2005 року. Семінар був організований НаУКМА, за допомоги Норвезького інституту міжнародних справ, Координатора проектів ОБСЄ в Україні та Програми рівних можливостей ООН в Україні. Зокрема, С.М. Оксамитна виступала у секції "Жінки в політиці в Україні: національний рівень". Її виступ стосувався теми "Гендерні відносини через призму громадської думки в Україні"[6].

Була головною редакторкою журналу «Наукові записки НаУКМА», а саме напрямку «Соціальні науки».


Брала участь у круглому столі, присвяченому пам'яті Соломії Павличко. Дискусія стосувалася наступних тем: «образ підступної жінки у літературі, гендерний аспект сучасних українських, польських та ізраїльських оповідок, академічний фемінізм, кар’єра жінки VS кар’єра чоловіка, сприйняття суспільством»[7]. Власна тема виступу Світлани Оксамитної - «Жінки і кар'єра: власна чи чоловікова?»[7].

Визнання та нагороди[ред. | ред. код]

 • У 2007 році у рамках 15-тої сесії академічної конференції отримала «Медаль святого Петра Могили», «за участь у розбудові національної української освіти, науки й духовності, за значний внесок у справу відродження та розвитку Києво-Могилянської академії»[8].
 • У рамках нагородження учасників восьмого щорічного конкурсу на здобуття стипендій Іменного фонду Ігоря Ткаченка у 2014 році Світлана Оксамитна отримала подяку «За виховання талановитих студентів, які винаходять нестандартні рішення, генерують оригінальні ідеї і досягають наукових вершин у галузях соціології та зв’язків з громадськістю»[9].
 • Виступала героїнею виставки «Безстрашні. Частина І». Виставка була присвячена історії фемінізму в Україні та відбулася у рамках проекту "Безстрашні: Вони творять фемінізм в Україні", під час якого Тамара Марценюк спілкувалася з діячками фемінізму в Україні, а потім опублікувала інтерв'ю у виданні «Гендер в деталях»[10]. Авторкою виставки та проекту виступила Тамара Марценюк[11].
 • Указом президента України №586/2015, «за вагомий особистий внесок у розвиток національної освіти, підготовку висококваліфікованих спеціалістів, багаторічну плідну науково-педагогічну діяльність та з нагоди 400-річчя заснування Національного університету "Києво-Могилянська академія"» отримала почесне звання Заслуженого діяча науки і техніки України[12].

Громадська діяльність[ред. | ред. код]

Участь у комісії з розгляду подій у червні 2017[ред. | ред. код]

Очолювала комісію[13], створену для розгляду звинувачень викладачів НаУКМА у домаганнях до студенток після конфлікту у червні 2017 року. Тоді відбулася акція студентської організації «FemSolution» на території другого плацу НаУКМА через поведінку Олексія Курінного. В рамках акції актуалізувалися його дописи у Facebook 2013 року, які активістки охарактеризували як сексистські. Також, на цю акцію прийшли невідомі люди, які мали намір завадити або висміяти учасниць та учасників демонстрації[14]. Це обурило студентство та наступного дня на тому самому місці зібралось вже значно більше студентства, що вимагало створення безпечного простору (малась на увазі як свобода університету від сексизму, так і від спроб завадити публічним висловлюванням)[15].

За словами Оксамитної, жодне з анонімних свідчень не мало фактів фізичного чи психологічного примусу до статевого акту, відвертих пропозицій сексуального характеру, погроз чи залякувань. Серед розповідей було наведено 2 приклади недоречних доторків з боку викладачів («кладе руку на талію/плече/руку» або «надто близько нахиляється під час перевірки завдання»)[16].

Проте представниці «Fem Solution» відреагували на такий висновок негативно. Вони зазначили, що їхній виступ був присвячений не лише діям Олексія Курінного, а й тому, «як вважають "за доцільне" поводити себе викладачі; про сексизм і насилля, які існують в академії, загалом»[17]. Також критиці піддався і склад комісії до якої, на думку активісток, не можна було залучати представників адміністрації. У своїй реакції організація критикувала адміністрацію за бездіяльність у питаннях протидії сексизму та зазначала, що у соціальних мережах є безліч доказів недоречної поведінки викладацького складу[17].

Погляди та переконання[ред. | ред. код]

 • Вважає себе академічною феміністкою[3]
 • Підтримує використання фемінітивів

Праці та публікації[ред. | ред. код]

 • Основи теорії гендеру: Навчальний посібник К.: КІС 2004
 • Гендер і культура: зб. ст. / Упоряд. В.Агеєва, С.Оксамитна К.: Факт 2001
 • Социальные идентификации и идентичности / С. Макеєв, Е. Швачко, С. Оксамитна 1996
 • Gender, Politics and Society in Ukraine. University of Toronto Press
 • Гендерне квотування в Україні: громадська думка та досвід застосування / Т. Карась, С. Оксамитна // Наукові записки НаУКМА. — 2016. — Т. 187: Соціологічні науки. — С. 39–47.
 • Women Politicians and Parliamentary Elections in Ukraine and Georgia in 2012 / Tetiana Kostiuchenko, Tamara Martsenyuk, Svitlana Oksamytna // East / West: Journal of Ukrainian Studies. — 2015. — Vol. 2. — No 2. — P. 83–110.
 • Класова належність чоловіків і жінок в українському суспільстві / Світлана Оксамитна, Анастасія Чорногорська // Наукові записки НаУКМА. — 2012. — Т. 135. — С. 8–13.
 • Гендер і соціальні класи // Соціальні виміри суспільства. — К.: Інститут соціології НАН України, 2004. — Вип. 7. — С. 42–55.
 • Кар’єра жінки — це підтримувати кар’єру чоловіка? // Вісник гендерного партнерства «Ольга&Олег». — 2005. — № 3. — С. 16–19.
 • Гендерні відносини // Соціологія: Навч. посіб. / За ред. С. О. Макеєва. — К.: Знання, 2008. — С. 297–331.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Національний університет Києво-Могилянська Академія - Контакти (Українською). Процитовано 11.04.2019. 
 2. Члени Вченої Ради НаУКМА. ukma.edu.ua. Процитовано 23.04.2019. 
 3. а б Марценюк, Тамара. Інтерв’ю із Світланою Оксамитною про академічний фемінізм і гендерну соціологію. Гендер в деталях. 
 4. Світлана Оксамитна S.Oksamytna C.Оксамитная - Google Scholar Citations. scholar.google.com.ua. Процитовано 2019-04-11. 
 5. Alumni НаУКМА - Тамара Марценюк. alumni.ukma.edu.ua. Процитовано 22.04.2019. 
 6. Жінки в політиці – міжнародний досвід для України. Процитовано 22.04.2019. 
 7. а б Гендер і культура: міждисциплінарний круглий стіл про виклики сьогодення. ukma.edu.ua. 01.02.2019. Процитовано 22.04.2019. 
 8. 5 квітня відбулася 15 сесія Академічної конференції. 20.04.2007. Процитовано 22.04.2019. 
 9. Визначено переможців восьмого щорічного конкурсу на здобуття стипендій Іменного фонду Ігоря Ткаченка. ukma.edu.ua. 28.10.2014. Процитовано 22.04.2019. 
 10. Безстрашні: вони творять фемінізм в Україні - Гендер в деталях. genderindetail.org.ua. Процитовано 2019-04-23. 
 11. Виставка "Безстрашні. Частина 1. Представництво Фонду імені Гайнріха Бьолля в Україні (uk). Процитовано 2019-04-23. 
 12. УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №586/2015. Офіційне інтернет-представництво Президента України (ua). Процитовано 2019-04-23. 
 13. Національний університет "Києво-Могилянська академія". www.facebook.com (uk). Процитовано 2019-04-23. 
 14. Юлія, Автор: Салій (2017-06-15). В Могилянці невідомі розігнали акцію проти сексизму, насилля та сексуальних домагань. Хмарочос (uk). Процитовано 2019-04-23. 
 15. Право на пірсинг: Сексизм в академічному середовищі. womo.ua (ru). Процитовано 2019-04-23. 
 16. Сексизм, гендер, відповідальність: Як конфлікт у Могилянці зрушив проблему насилля у вишах. Українська правда _Життя. Процитовано 2019-04-11. 
 17. а б FemSolution. www.facebook.com (uk). Процитовано 2019-04-23.