Гендер в деталях

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гендер в деталях
URL genderindetail.org.ua
Тип інтернет-видання
Мови українська, російська
Започатковано січень 2016

Гендер в деталях (Gender in details) — український просвітній науково-популярний онлайн-ресурс[1][2].

Основна тематика публікацій: гендерні та феміністичні знання. Поєднує у собі освітній простір самореалізації та громадської дискусії[3][неавторитетне джерело].

На сайті розміщуються тематичні огляди, зображення та відео, рецензії, переклади закордонних новинок і класики, журналістські розслідування, наукові статті, актуальні дослідження, статистика, дайджести новин, практичні поради, приклади з життя й рефлексії на гендерні теми користувачів.

Команда проекту організовує освітні та розважальні заходи: лекції, вечірки, покази фільмів.

З початку існування Інтернет-ресурс розвинув відвідуваність у 20-30 тисяч користувачів на місяць[4]. Охоплення публікацій на Фейсбук-сторінці становить 50-100 тисяч осіб на тиждень[4].

Історія[ред. | ред. код]

Ресурс був створений у 2016 році[5] з ініціативи й за підтримки представництва Фонду імені Гайнріха Бьолля в Україні. Його метою є поглиблене ознайомлення, сприяння розумінню гендерних питань в українському суспільстві[6] та створення майданчика для дискусій.

Головними редакторами є кандидат філософських наук Тамара Злобіна та координатор проекту «Гендерна демократія» Фонду імені Гайнріха Бьолля в Україні Ганна Довгопол[4].

Ідея створення належить Ганні Довгопол, яка відчула суспільну потребу якісного діалогу на гендерні теми в Україні після Євромайдану, але водночас відсутність Інтернет-платформи, де був би зібраний максимум доступної інформації, а також була б можливість висловитися й обмінятися думками.[джерело?]

Основні розділи[ред. | ред. код]

Тема сезону[ред. | ред. код]

На сайті щосезону висвітлюється певна тема. Тема сезону передбачає вивчення різних аспектів українського контексту із застосуванням різноманітних підходів — від фахових досліджень до соціально-критичного гумору[7], переклади наукових текстів, обговорення у форматі дослідницького діалогу, а також організація культурних та освітніх подій. Після завершення сезону формується збірка тематичних матеріалів[8][ангажоване джерело], що стануть корисними для використання у навчальних, дослідницьких цілях та у професійній сфері (журналістика, психологія, державне управління тощо).

Спеціальні рубрики[ред. | ред. код]

Література. Авторка спецрубрики – літературознавиця Ірина Ніколайчук. У розділі представлений огляд класичної та сучасної літератури через гендерну призму. З класичної української літератури були проаналізовані та рецензовані такі твори: поема Івана Котляревського «Енеїда», роман Марка Вовчка «Жива душа», повість Івана Франка «Перехресні стежки», роман Володимира Винниченка «Чесність з собою», повість Олени Пчілки «Товаришки», оповідання Валер’яна Підмогильного «Проблема хліба», драма Лесі Українки «Блакитна троянда», новела Ольги Кобилянської «Природа» та інші. З сучасної літератури — повість Оксани Забужко «Я, Мілена», оповідання Валентини Мастєрової «Сиродій», новела Галини Тарасюк «На Чортовій греблі» та інші.[джерело?]

Сексуальна освіта. Авторка рубрики – журналістка Дарина Мізіна. У розділі висвітлюється становище сексуальної освіти в Україні та аналізується досвід інших країн.[джерело?]

«Безстрашні: вони творять фемінізм». Проект, присвячений феміністичному просвітництву. Авторка проекту соціологиня Тамара Марценюк проводить інтерв'ю з експертками з гендерних та феміністських питань: Мар'яною Рубчак, Мартою Богачевською-Хом'як, Наталією Карбовською, Тетяною Ісаєвою, Оксаною Дюжер та іншими. В рамках проекту в березні-квітні 2019 року була проведена однойменна виставка й лекторій[9].

Поради батькам. У рубриці висвітлено поради щодо пошуку унікального підходу до дитини й  виховання без трансляції гендерних стереотипів. Авторкою та кураторкою рубрики є психологиня Марта Приріз.[джерело?]

Юридична консультація. Розділ присвячений юридичній просвіті та допомозі у питаннях гендерних відносин та жіночого досвіду. Авторки матеріалів – юристки Олена Зайцева, Катерина Вітер, Галина Федькович та Тетяна Жидачек.[джерело?]

Впливові: світ. Рубрика знайомить із біографіями та досягненнями жінок-політикинь від середньовічних часів до сьогодення. Матеріал підготували стажерки ресурсу[10][11].

Впливові: Україна. У розділі зібрано досягнення та інформацію про професійних шлях українських політикинь[12][13]. Рубрика створена зусиллями стажерок ресурсу.

#HEFORSHE. Рубрика розкриває питання, що стосуються чоловіків і токсичної маскулінності, містить інтерв’ю з українськими профеміністами та чоловічі рефлексії на тему підтримки жіночого руху[14].

#СЕКСИЗМ_ПАТРУЛЬ. У цій рубриці зібрано сексистькі коментарі українських політиків та високопосадовців, проаналізовано їхній зміст та надано аргументоване спростування з поясненням, як саме подібні висловлювання дискримінують за гендерною ознакою[15].

Англомовна література на гендерну тематику в Україні.  Метою колекції є полегшити доступ до інформації про гендер в Україні англійською мовою. Публікації класифіковано за тематичним принципом: дослідницькі профілі; книги та антології; жіночий активізм під час війни та революції; феміністичний активізм в Україні; дефініції українського фемінізму; ЛГБТ; жінки в українській політиці; гендер та ринок праці; сурогатне материнство й секс-робота; гендерне насильство; планування сім’ї; аборти й контрацепція; гендерні ролі в сім’ї; ідеали маскулінності; ідеали фемінності; порівняльна статистика та законодавча база[16].

Бібліотека[ред. | ред. код]

Колекція доступних академічних текстів на гендерні теми в царинах економіки, історії, мистецтва, освіти, права, політики та суспільних наук, а також результати практичних досліджень[17]. У бібліотеці доступні як класичні праці, так і сучасні публікації.

Спільнота[ред. | ред. код]

Цей розділ містить інформацію про зареєстрованих користувачів(-ок) ресурсу, гендерні організації та ініціативи в Україні (кризові центри, культурні проекти й події, Фейсбук-сторінки та спільноти, академічні центри гендерних досліджень, університетські програми, фонди, ініціативні групи, видання й громадські організації), та офлайн-події, які організовує команда ресурсу. Серед таких: проект «Феміністична кава» – розмова про гендер за філіжанкою кави. Однією з гостей проекту була Урядова уповноважена з гендерної політики Катерина Левченко[18][19].

Мультимедіа[ред. | ред. код]

Відео, медіа та зображення – демонстративні приклади, що можуть послугувати наочним матеріалом та візуальним контентом для використання під час дискусій. Авторським коміксом ресурсу є «ВАУ»[20] – серія жартівливих картинок про сексизм навпаки, а також «Подякуй феміністкам». Команда створює ролики до 8 березня і Прайд-тижня з метою привернення уваги й вокалізації різноманітних досвідів.

Новини[ред. | ред. код]

Щопонеділка тут викладають тижневий дайджест подій в Україні на гендерну тематику, також розділ пропонує різноманітні прес-релізи, прес-анонси та повідомлення про події в Україні та в світі[21].  

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Як і чим живуть гендерночутливі ЗМІ в Україні?. Повага (uk). 2018-02-28. Процитовано 2019-11-03. 
 2. Як зацікавити аудиторію гендерною тематикою? Поради шістьох редакторок. ms.detector.media. Процитовано 2019-11-03. 
 3. Гендер в деталях. www.facebook.com (uk). Процитовано 2019-11-03. 
 4. а б в Тамара Злобіна | Digital Women 2020. ukraine.digitalwomen2020.com. Процитовано 2019-11-08. 
 5. Як працює ресурс «Гендер в деталях». MediaLab Online (uk). 2020-02-15. Процитовано 2020-08-11. 
 6. Як працює «Гендер в деталях». Na chasi. 2019-05-23. Процитовано 2019-11-03. 
 7. “Гендер в деталях” випустив серію жартівливих картинок для журналістів на тему сексизму. imi.org.ua (uk-UA). Процитовано 2019-11-03. 
 8. Про проект «Гендер в деталях». genderindetail.org.ua. Процитовано 2020-11-12. 
 9. 01/03 - 11/04 Виставка "Безстрашні. Частина І". Гендер в деталях. Процитовано 2019-11-03. 
 10. Тамара Злобіна: «Ми багато критикуємо сьогодення з феміністичних позицій, але мало говоримо про майбутнє – таке, яким хотіли би його бачити». www.krona.org.ua. Процитовано 2019-11-08. 
 11. Впливові: світ - Гендер в деталях. genderindetail.org.ua. Процитовано 2019-11-08. 
 12. Тамара Злобіна: «Ми багато критикуємо сьогодення з феміністичних позицій, але мало говоримо про майбутнє – таке, яким хотіли би його бачити». www.krona.org.ua. Процитовано 2019-11-08. 
 13. Впливові: Україна - Гендер в деталях. genderindetail.org.ua. Процитовано 2019-11-08. 
 14. #HeForShe - Гендер в деталях. genderindetail.org.ua. Процитовано 2019-11-08. 
 15. #Сексизм_патруль - Гендер в деталях. genderindetail.org.ua. Процитовано 2019-11-08. 
 16. Anglophone Literature on Gender Issues in Ukraine - Гендер в деталях. genderindetail.org.ua. Процитовано 2019-11-08. 
 17. Бібліотека - Гендер в деталях. genderindetail.org.ua. Процитовано 2019-11-08. 
 18. Феміністична кава: зустріч з Катериною Левченко, Урядовою уповноваженою з гендерної політики. events.ukrinform.com (uk). Процитовано 2019-11-08. 
 19. Як працює «Гендер в деталях». Na chasi. 2019-05-23. Процитовано 2019-11-08. 
 20. Як працює ресурс «Гендер в деталях». MediaLab Online (uk). 2020-02-15. Процитовано 2020-08-11. 
 21. Кампанія «16 днів проти гендерного насильства в Україні» змінює свідомість українців .: Ресурсний центр ГУРТ. gurt.org.ua. Процитовано 2019-11-08. 

Посилання[ред. | ред. код]