Йосип Олеськів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Олеськів Йосип)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Йосип Олеськів
Dr. Joseph Oleskow.jpg
Народився 28 вересня 1860(1860-09-28)[1]
Нова Скварява, Королівство Галичини та Володимирії, Австрійська імперія
Помер 18 жовтня 1903(1903-10-18) (43 роки)
Поховання
Діяльність письменник
Alma mater Львівський національний університет імені Івана Франка
Надгробок на могилі Й.Олеськіва..jpg
Новий пам'ятник на могилі Йосипа Олеськіва. Червень 2021 рік..jpg

Йо́сип Оле́ськів (колишня орфографія: Іосифъ Олеськôвъ, 28 вересня 1860, с. Нова Скварява, Жовківський район, Львівська область — 18 жовтня 1903, Сокаль) — український професор агрономії, що популяризував еміграцію з Галичини і Буковини до Канади наприкінці 1890-х років.

Життєпис[ред. | ред. код]

Народився у сім"ї священника, був четвертою і наймолодшою дитиною.

У 1878 році закінчив з відзнакою гімназію. Потім — Львівський університет, аспірантуру і захистив докторську дисертацію. Ще, навчаючись у шостому класі гімназії, знайомиться з Іваном Франком, через брата нареченої І.Франка — Ольги Рошкевич.

У 1885 році стажується в Ерфуртському університеті.

У 1887 році — лектор у Вищій школі рільничій у м. Дублянах (сьогодні це Львівський державний аграрний університет[2]).

У 1895 році вирушає до Канади на короткий термін (декілька місяців). Зустрічався з урядовцями, вивчав природні умови Канади.

Взимку 1895—1896 років за опікою свого брата Володимира надсилає до Канади першу групу поселенців-емігрантів. Відтак еміграція українців Західної України до Канади стала масовою. Йосип Олеськів повних шість років опікувався переселенцями в Канаді.

Був одружений з Йосифою Варапучинською. Іван Франко молодому подружжю присвятив оповідання «Місія»[3] та «Батьківщина».[4]

Був похований на 62 полі Личаківського цвинтаря. Місце поховання встановлене за архівними даними працівниками наукового відділу музею Личаківський цвинтар. Пам'ятний знак встановлений дирекцією музею «Личаківський цвинтар».

Вшанування[ред. | ред. код]

У Едмонтоні (Канада) українські емігранти встановили пам'ятник Йосипу Олеськіву.

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • З його порад почалася еміграція до Канади (До 150-річчя з дня народження Йосипа Олеськіва) // Свобода. — 2010. — 29 січня. С. 13.
  • Йосип Олеськів. Життя і діяльність / Горак Р., Качараба С., Кучерук В, Яворівський З. — Львів: Вид-во «Проман» , 2014. — 440с.