Освіта в Кропивницькому

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Центральний корпус ЦДПУ ім. В. Винниченка (приміщення колишньої жіночої гімназії)
У цьому історичному будинку по вул. Дзержинського'65 розміщена Перша міська музична школа і музей Г. Нейгауза
Державна льотна академія України
Кіровоградський факультет КНУКіМ

Стаття «Освіта в Кропивницькому» присвячена розвитку освітньої галузі та освітнім закладам обласного центра міста Кропивницький.

З історії[ред. | ред. код]

Першу школу (для дітей військових офіцерів) у Кропивницькому (тодішньому Єлисаветграді) було відкрито в 1763 році. Наприкінці XVIII століття у ній навчалося 53 учні.

У 1861 році в місті налічувалося, крім приватних пансіонів, вісім навчальних закладів — у них працювало близько 40 вчителів і навчалося понад 700 учнів[1].

Велике значення для Кропивницького та й України в цілому мали Єлисаветградська чоловіча гімназія та Єлисаветградське земське реальне училище, ставши alma mater для цілої плеяди діячів культури і громадського життя.

Дошкільна, шкільна і позашкільна освіта на сучасному етапі[ред. | ред. код]

На сучасному етапі (кінець 2000-х років) у Кропивницькому 40 закладів дошкільної освіти і 42 загальноосвітніх закладів середньої освіти, в тому числі з числа останніх створених, переважно на базі ЗОШ, декілька гімназій (Гімназія нових технологій навчання), навчально-виховних комплексів і об'єднань, комунальний заклад «Педагогічний ліцей», а також вечірня загальноосвітня школа №38 та загальноосвітня школа-інтернат І–ІІІ ступенів з утриманням дітей-сиріт та класами для дітей зі зниженим зором, 3 спецшколи[2].

Позашкільну освіту в місті здійснюють такі комунальні заклади:

 • Будинок вчителя;
 • Школа естетичного виховання «В гостях у казки»;
 • Центр дитячої та юнацької творчості «Центр-Юність»;
 • Кропивницька міська станція юних техніків;
 • Будинок дитячої та юнацької творчості;
 • Міський центр науково-технічної творчості учнівської молоді «Каскад»[2].

Діють 4 музичні школи[3] і розгалужена мережа закладів фізичної культури та спорту для дітей і молоді[4].

Вища освіта в сучасному Кропивницькому[ред. | ред. код]

Вищу освіту в місті Кропивницький можна отримати в 14 вищих навчальних закладах різного профілю, з яких 6 мають ІІІ–IV рівні акредитації (по 3 державних і приватних), решта 8 — І–ІІ рівні акредитації (лише один з них є приватним), а також у численних філіях (структурних підрозділах) вищих навчальних закладів України, розташованих у інших містах держави[5].

Вищі навчальні заклади ІІІ–IV рівнів акредитації:

Контингент студентів вищих навчальних закладів ІІІ-IV рівнів акредитації у Кропивницькому становить 20,5 тисяч осіб (2000-ні роки)[5].

державні:
недержавні:
Вищі навчальні заклади І–ІІ рівнів акредитації:

Контингент студентів вищих навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації в цілому в Кіровоградській області станом на початок 2004/2005 навчального року становить 12, 5 тисяч осіб[5].

державні:
недержавний:
Структурні підрозділи вищих навчальних закладів України, які надають освітні послуги у Кропивницькому
(як державних, так і приватної форми власності):
відокремлені:
невідокремлені:
Профтехнічні навчальні заклади:

Виноски[ред. | ред. код]

 1. Інформація про місто Кропивницький Архівовано 15 грудень 2013 у Wayback Machine. на офіційному сайті Кіровоградської міської ради
 2. а б розділ освіта Архівовано 26 червень 2009 у Wayback Machine. на офіційному веб-сайті Кіровоградської міської ради
 3. Музичні школи Кіровограда Архівовано 18 травень 2011 у Wayback Machine. на Офіційний веб-сайт Кіровоградської міської ради
 4. Мережа закладів фізичної культури та спорту м. Кіровограда Архівовано 14 лютий 2010 у Wayback Machine. на Офіційний веб-сайт Кіровоградської міської ради
 5. а б в г Навчання у вищих навчальних закладах Кіровоградської області Архівовано 27 березень 2009 у Wayback Machine. на Офіційний сайт Управління освіти і науки Кіровоградської державної обласної адміністрації Архівовано 1 січень 2010 у Wayback Machine.
 6. Офіційна веб-сторінка Центральноукраїнського національного технічного університету (сайт у стані розробки/переробки !). Архів оригіналу за 28 квітень 2007. Процитовано 31 березень 2010. 
 7. Офіційна веб-сторінка Центральноукраїнського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка
 8. Веб-сайт Кіровоградського юридичного інституту Національного університету внутрішніх справ. Архів оригіналу за 27 вересень 2008. Процитовано 31 березень 2010. 

Джерела і посилання[ред. | ред. код]