Палата радників Японії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Палата радників Японії
яп. 参議院
Sangiin logo.png
 
Japanese diet inside.jpg
 
Загальна інформація:
Юрисдикція: Японія Японія
Тип: верхня палата
Частина від: Парламент Японії
Дата заснування: 3 травня 1947
Попередник: Палата перів Японії
Структура:
Map
Офіційний вебсайт:
www.sangiin.go.jp

Commons-logo.svgВікісховище має мультимедійні дані за темою: Палата радників Японії


Палата Радників Японії — (яп. 参議院, さんぎいん, санґі-ін[1]) — верхня Палата Парламенту Японії.

Короткі відомості[ред. | ред. код]

Палата Радників була заснована 1947 року, у зв'язку із набуттям чинності нової Конституції Японії та скликанням нового повоєнного двопалатного Парламенту. Палата стала формальним продовжувачем палати перів Імперського парламенту Японії, заснованої 1890 року.

Статус і повноваження Палата Радників Японії визначені чинною Конституцією та Законом про Парламент 1947 року[2].

Палата Радників Японії формується 242 депутатів. термін повноважень яких становить 6 років з умовою переобрання половини депутатів кожні 3 роки (Конституція. Стаття 46): з 121 депутатів 73 обирається на виборчих округах у 47 префектурах, а решта 48 — на загальнонаціональних округах за пропорційною системою. Виборче право мають японські громадяни, які досягли 20 років, а право бути обраним до Палати мають японські громадяни старші 30 років.

Палата Радників має менше прав ніж нижня Палата Представників японського Парламенту: у випадку відхилення Палатою Радників законопроєкту, постанови чи проєкту бюджету, що був ухвалений у Палаті Представників, остання має усі засоби для надання їм законної чинності (Конституція. Статті 59, 60)[3]. Палата Радників не підлягає розпуску, але припиняє свої засідання у випадку розпуску Палати Представників (Конституція. Стаття 54).

Палата Радників може виконувати тимчасову роль Парламенту Японії на вимогу Кабінету Міністрів Японії за відсутності Палати Представників, але з обранням останньої постанови Палати Радників втрачають чинність (Конституція. Стаття 54).

Усі рішення в Палаті Радників є дійсними, якщо вони прийняті не менш як третиною присутніх в залі засідань депутатів Палати (Конституція. Стаття 56).

Палату очолює Голова Палати Радників та його заступник. На їх посади як правило призначаються депутат від партії чи коаліції партій більшості і депутат від меншості, відповідно. В Палаті діє кілька комітетів, завданням яких є нагляд і оцінка дій виконавчої влади.

Місце засідань Палати Радників знаходиться у Залі засідань Парламенту Японії

Палата станом на 2008.01.08[ред. | ред. код]

   Незалежні — 6
   Інші — 0
Разом: 242

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Назва Палати походить від назви японської стародавньої посади «санґі».
  2. Детальні повноваження Палати Радників Японії і процедура прийняття рішень розписані у Конституції Японії.
  3. Втім, за узгодженості дій із Кабінетом Міністрів Палата Радників може блокувати рішення нижчої Палати, а голова Кабміну, в свою чергу, розпускати Палату Представників. Новообрана Палата Представників може ухвалювати рішення, які вигідні Кабінету Міністрів.

Джерела та література[ред. | ред. код]

  • 矢島孝一著『国会』東京: 行研出版局、1987年 (яп.)
  • 藤本一美編『国会機能論 : 国会の仕組みと運営』東京: 法学書院、1990年 (яп.)
  • 大山礼子著『国会学入門』東京: 三省堂、1997年 (яп.)
  • 浅野一郎編『著国会事典 : 用語による国会法解説』 第3版補訂版、東京: 有斐閣、1998年 (яп.)
  • The National Diet of Japan: the Constitution of Japan, the Diet Law, the Rules of the House of Councillors, the Rules of the House of Representatives. Tokyo: House of Councillors, 1983. (англ.)

Посилання[ред. | ред. код]