Пам'ятник Христо Ботеву (Ботевград)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Пам'ятник Христо Ботеву

Пам'ятник Христо Ботеву (болг. Паметник на Христо Ботев) - одна з визначних пам'яток міста Ботевград, Болгарія. Він розташований на центральній площі міста, поруч з ратушею.[1] Пам’ятник присвячений відомому болгарському революціонеру і поет Христо Ботеву (1848-1876).

Ідея створення пам'ятника була висунута мером Іваном Ніколчовським в кінці 1950-х і була підтримана міською радою. Муніципальна влада вибрала проект скульптора професора Івана Мандова. Зустріч з ним і громадське обговорення відбулося в мерії у травні 1960 року. Професор Мандов представив гіпсовий макет пам'ятника, після чого мер дав слово присутнім для виступу, пропозиції і оцінки. В дусі часу, представники болгарської Комуністичної партії, Вітчизняного фронту[bg], профспілок, кооперативних сільських господарств тощо, виступили з промовами. Заяви були в цілому некомпетентні, деякі навіть з гумором. З'явилися припущення, що пам'ятник повинен бути встановлений в Бардцето, Чеканиці, Зеліні або в інших місцях. Професор вислухав пропозиції і оцінки і, нарешті, заявив, що його можливості скромні і він не міг задовольнити вимоги представників громадян Ботевграда. Питання про пам'ятник залишалося відкритим до 1966 року. Потім, з нагоди святкування 100-річчя отримання статусу міста, питання знову опинився на порядку денному. Влада Ботевграда переконувала професор Івана Мандова реалізувати ідею й обіцяла не заважати "творчими" дискусіями на місцевому рівні.

9 жовтня 1966 року з нагоди 100-річчя міста пам'ятник було відкрито. На церемонії відкриття були присутні глава держави Тодор Живков, делегація з міста-побратима Саранська, гості з країни і регіону. Стрічку розрізав Тодор Живков.

Скульптурна фігура зображує Христо Ботева в повний зріст. Його ліва рука тримає сувій - що символізує його блискучі поетичні і публіцистичні твори. Фігуру було відлито з бронзи в ливарні Союзу болгарських художників. Архітектурне рішення постаменту має вигляд арки. У фундамент пам'ятника Христо Ботеву заклали копії протоколів про прийняття проекту, зокрема й від травня 1960 року.

Посилання[ред. | ред. код]

  1. Влайкова, Симеонка. Ботевград през годините. Втора част. 2003. pp. 57-59. (болг.)