Пасічник Михайло Францович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Пасічник Михайло Францович
Народився 1 січня 1963(1963-01-01) (58 років)
Новоград-Волинський, Житомирська область, Українська РСР, СРСР
Країна Flag of Ukraine.svg Україна
Діяльність фармацевт
Alma mater НТУУ КПІ ім. Ігоря Сікорського і Національний фармацевтичний університет
Науковий ступінь кандидат фармацевтичних наук (2007)
Заклад Міністерство охорони здоров'я України
Нагороди
орден «За заслуги» II ступеня Орден «За заслуги» III ступеня
Почесна грамота Кабінету Міністрів України

Миха́йло Фра́нцович Па́січник (нар. 1 січня 1963(19630101), м. Новоград-Волинський, Житомирська область) — український фармацевт, колишній голова Державної служби України з лікарських засобів.

Кандидат фармацевтичних наук (2007).

Біографія[ред. | ред. код]

Освіта[ред. | ред. код]

Вищу освіту здобув у Київському політехнічному інституті (зараз — Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут») за спеціальністю «Технологія машинобудування» та в Українській фармацевтичній академії (зараз — Національна фармацевтична академія України), м. Харків, за спеціальністю «Фармація».

Робота та наукові здобутки[ред. | ред. код]

Кандидат фармацевтичних наук, тема дисертації — «Створення гомеопатичного лікарського засобу на основі отрути бджолиної»[1].

Обіймав посади президента Всеукраїнського громадського об'єднання «Аптечна професійна асоціація України» та президента ТОВ «ФАЛБІ». Входив до Наглядової ради Національного фонду соціального захисту матерів і дітей «Україна — дітям»[2], Національної ради з питань охорони здоров'я населення[3].

Впродовж 20022005 рр. працював у Міністерстві охорони здоров'я України на посадах заступника Державного секретаря, першого заступника Державного секретаря — голови Державної служби лікарських засобів і виробів медичного призначення, заступника Міністра — голови Державної служби лікарських засобів і виробів медичного призначення, Головного державного інспектора України з контролю якості лікарських засобів.

Михайло Пасічник сприяв розробці та реалізації національної політики лікарських засобів та виробів медичного призначення, створенню нормативно-правової бази фармації, брав безпосередню участь у розробці законопроектів і численних проектів підзаконних актів, що стосуються діяльності фармацевтичного сектора галузі охорони здоров'я та регулюють його найрізноманітніші питання.

За його ініціативи та особистої участі було розроблено та впроваджено перші в Україні стандарти якості — настанови з Належної виробничої, дистриб'юторської, клінічної та лабораторної практик, розроблених з урахуванням положень ВООЗ та ЄС.

Призначений головою Держлікслужби України 4 червня 2014 року[4]. Під час керівництва Михайла Пасічника Державною службою лікарських засобів і виробів медичного призначення Україна першою з країн СНД подала заявку на вступ до Системи співробітництва фармацевтичних інспекцій (PIC/S). За цей час були удосконалені та гармонізовані з міжнародними вимогами Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової, роздрібної торгівлі лікарськими засобами. Також розроблено та впроваджено порядок реєстрації виробів медичного призначення і медичної техніки; встановлені правила виробництва ЛЗ в умовах аптеки; створено порядок ведення Державного реєстру лікарських засобів; започатковано впровадження доказової системи забезпечення якості, формулярної системи застосування ЛЗ; здійснено розроблення і впровадження ДФУ тощо.

Михайло Пасічник ініціював та брав активну участь у роботі над проектом Закону України «Про лікарські засоби», а також Законом України «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори». За його безпосередньої участі було підготовлено низку проектів рішень Уряду України, в тому числі державних програм, спрямованих на реалізацію актуальних проблем розвитку фармації, поліпшення забезпечення населення безпечними, якісними та ефективними ЛЗ і виробами медичного призначення, розширення та оптимізацію роботи аптечної мережі.

За ініціативи Михайла Пасічника була утворена Державна служба лікарських засобів і виробів медичного призначення, функції якої відповідали вимогам ВООЗ та ЄС, був вперше започаткований її офіційний сайт та створена Громадська рада, розпочато видання часопису «Фармацевтична Україна» та ін. Крім того, Михайло Пасічник ініціював створення та очолював громадські професійні організації: Асоціацію фармацевтичних дистриб'юторів «ФАРМУКРАЇНА», Асоціацію фармацевтичних виробників України (зараз — Асоціація «Виробників ліків України») та Всеукраїнське громадське об'єднання «Аптечна професійна асоціація України».

Звільнений з посади 4 березня 2015 року.[5]

Політична діяльність[ред. | ред. код]

Входив до складу політичної партії «Жінки за майбутнє», за списками якої балотувався у народні депутати України на виборах 2002 року.[6][7]

Нагороди[ред. | ред. код]

Орден «За заслуги» ІІ ступеня[8], орден «За заслуги» ІІІ ступеня[9], Почесна грамота Кабінету Міністрів України[10].

Має другий ранг державного службовця.[11]

Критика в ЗМІ[ред. | ред. код]

В 2005 році Контрольно-ревізійне управління проводило перевірку використання бюджетних коштів Міністерством охорони здоров'я в 2002—2003 роках. В цей час Михайло Пасічник у МОЗ працював заступником міністра — голови Державної служби лікарських засобів. На підставі висновків КРУ у Верховній Раді була створена Тимчасова слідча комісія. Її голова, Сергій Осика, в зверненні до Генпрокурора України від 21 січня 2005 заявив, що в діях Пасічника вбачалися ознаки складу злочину, передбаченого статтею 364 (зловживання владою або службовим становищем) Кримінального кодексу України[12].

У зверненні до Генпрокурора України від 21 січня 2005 Осика заявив: «Надані КРУ і Рахунковою палатою України результати перевірок свідчать про жахливі багатомільйонні втрати бюджетних коштів, їх нераціональне використання, що ставить під загрозу виконання централізованих державних програм по боротьбі з туберкульозом, онкологічними захворюваннями і СНІДом. Переслідуючи власні інтереси, пан М. Ф. Пасічник активно лобіював включення в „Перелік …“ лікарських засобів тих виробників, дистриб'ютором яких була фармацевтична компанія „Фалбі“ (співзасновником якої він є), блокуючи потрапляння в цей перелік лікарських засобів його конкурентів. ТОВ „Фалбі“ при наявності значних порушень умов поставки лікарських засобів практично постійно вигравало тендери в МОЗ України, що вказує на відповідне заступництво компанії чиновником»[13].

Після звільнення з Держлікслужби Пасічник побудував під Києвом логістичний комплекс площею 13 807 м² з сучасним обладнанням для зберігання та транспортування лікарських препаратів. Компанія «Фалбі» для цих цілей оформила кредит в державному «Укрексімбанку» на $40 млн. У 2014 році виплати повністю припинилися.

Наприкінці квітня 2020 року була розпочата процедура банкрутства мережі аптек «Фалбі». Dragon Capital у червні 2020 року в ході розпродажу купила найбільший актив «Фалбі» — складський комплекс у в селі Святопетровське під Києвом на 13 тис. кв м — всього за 145 млн гривень[14].

В 2014 році Михайло Пасічник вдруге очолив Державну службу лікарських засобів, прийшовши на посаду у команді міністра охорони здоров'я Олега Мусія. Як писало видання «Главком», "перші ж дні Пасічника на чолі Держлікслужби тоді були відзначені гучним скандалом. Почав він з видачі дозволу на реалізацію і застосування заборонених раніше препаратів індійського виробника «Дженом Біотек». 40 % всього обороту «Дженом Біотек» становив кодеїновмісний препарат «Кофекс», який активно використовувався наркозалежними при кустарному виробництві наркотиків.[15].

У 2012 і 2013 роках Держлікслужба виявила понад 20 таких порушень з боку індійської компанії, які були визнані критичними і такими, що несуть небезпеку для здоров'я людини. Компанію-виробник навіть викрили у підробці документів, що подавалися на сертифікацію в Україні.[16]. Після рішення Пасічника про повернення «Кофекс» в Україні препарат був виявлений в великих кількостях на аптечних складах «Фалбі»[17].

У 2014 році представники фармринку звернулися з відкритим листом до прем'єра з проханням звільнити Пасічника з посади голови Держлікслужби. Вони скаржилися, що нібито з ініціативи Пасічника були розроблені зміни до законодавства з метою монополізації фармринку великими аптечними мережами і вводилися схеми додаткового фінансового навантаження на підприємців[18].

Під час розслідування НАБУ стосовно допуску кодеїновмісних препаратів на український ринок спливло ім'я одного з найбільших гравців вітчизняного ринку фармацевтики — Петра Багрія. І назва одного з підприємств, які входять у його групу, — одеського заводу «Інтерхім». Він є найбільшим в Україні виробником кодеїнових препаратів. У період з 2010 по 2013 рік обсяги реалізації препарату «Кодтерпін», який виробляє «Інтерхім», збільшилися втричі, до 14 мільйонів упаковок в рік, за офіційними даними керівника Держслужби з контролю наркотичних засобів Володимира Тимошенка. Пасічника називали ставлеником групи Петра Багрія[19].

Розпорядженням Кабінету міністрів від 4 березня 2015 року Михайло Пасічник був звільнений з посади голови Державної служби України лікарських засобів[20].

В січні 2020 року ЗМІ повідомили, що радник глави Офісу президента Михайло Пасічник, якого уповноважили займатися вакцинацією українців від COVID-19, може бути замішаним у скандалі з можливою таємною вакцинацією топчиновників країни в приватній клініці «Меділенд»[21].

Михайло Францович одружений та виховує сина Олександра

Наукові здобутки[ред. | ред. код]

Автор 2 монографій, 6 авторських свідоцтв.[22]

 • Основи гомеопатичної фармації. Підручник. — Х., 2002 (співавт.); Статистичні методи в фармакології і маркетингу фармацевтичного ринку. — К., 1999 (співавт.).

Посилання[ред. | ред. код]

 1. Пасічник, Михайло (2007). Створення гомеопатичного лікарського засобу на основі отрути бджолиної (автореферат дисертації). Харків: Національний фармацевтичний університет. 
 2. Про Наглядову раду Національного фонду соціального захисту... | від 30.01.2004 № 111/2004. rada.gov.ua. Процитовано 2018-07-02. 
 3. УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №442/2006. Офіційне інтернет-представництво Президента України (ua). Процитовано 2018-07-02. 
 4. Про призначення Пасічника М.Ф. Головою Державної служби Ук... | від 04.06.2014 № 533-р. rada.gov.ua. Процитовано 2018-07-02. 
 5. Про звільнення Пасічника М. Ф. з посади Голови Державної служби України з лікарських засобів. kmu.gov.ua (ua). Процитовано 2018-07-02. 
 6. Постанова №137 від 29.01.2002. cvk.gov.ua. ЦВК. Архів оригіналу за 02.07.2018. Процитовано 2018-07-02. 
 7. Пасічник Михайло Францович | ЧЕСНО. www.chesno.org (uk). Процитовано 2018-07-02. 
 8. Указ Президента України від 5 жовтня 2004 року № 1173/2004 «Про відзначення державними нагородами України працівників підприємств, установ та організацій»
 9. Про відзначення нагородами України | від 29.05.1999 № 592/99. rada.gov.ua. Процитовано 2018-07-02. 
 10. Про нагородження Почесною грамотою Кабінету Міністрів Укра... | від 17.11.2001 № 1522. rada.gov.ua. Процитовано 2018-07-02. 
 11. Про присвоєння рангу державного службовця | від 01.11.2004 № 1333/2004. rada.gov.ua. Процитовано 2018-07-02. 
 12. Ексголова Держлікслужби Пасічник може зайняти місце Степанова в МОЗ, – ЗМІ. 
 13. Кабінет (без)міністрів. Хто може замінити Максима Степанова у МОЗ. 
 14. Кабінет (без)міністрів. Хто може замінити Максима Степанова у МОЗ. 
 15. Ексголова Держлікслужби Пасічник може зайняти місце Степанова в МОЗ, – ЗМІ. 
 16. Кабінет (без)міністрів. Хто може замінити Максима Степанова у МОЗ. 
 17. Ексголова Держлікслужби Пасічник може зайняти місце Степанова в МОЗ, – ЗМІ. 
 18. Вакцинацією від COVID-19 буде курувати радник глави ОП Пасічник, замішаний у корупційних скандалах – ЗМІ. 
 19. [hhttps://daily.rbc.ua/ukr/show/borba-covid-19-vlasti-otvetstvennyy-vaktsinatsiyu-1610368213.html Боротьба з COVID-19: хто у владі відповідальний за вакцинацію українців]. 
 20. https://www.apteka.ua/article/325679. 
 21. Радник глави ОП Пасічник може бути причетним до скандалу з вакцинацією топчиновників – ЗМІ. 
 22. Пасічник Михайло Францович. www.irbis-nbuv.gov.ua. Процитовано 2018-07-02.