Перший світ

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Синім позначено: Перший світ
Червоний позначено: Другий світ
Зелений позначено: Третій світ

Перший світ — це поняття, яке було використано для поділу світових народів на 3 категорії: перший світ, другий світ, і третій світ. Проте ці три концепції не відбувалися одночасно. Після Другої світової війни про НАТО та Варшавський договір почали говорити як про два основні блоки з використанням таких концепцій, як "східний блок" та "західний блок" (Західний світ). Проте було швидко виявлено, що було багато країн, які не входили до цих двох категорій, і в 1950-х роках окремі люди стали називати ці країни "третім світом". Потім для деяких людей почалося здаватися природним, що існує також "перший світ" та "інший світ".

Перший світ — політична концепція, що виникла під час «холодної війни» для позначення країн НАТО та їхніх союзників на противагу до соціалістичних країн (СРСР, КНР та їхніх союзників — «другого світу»). Країни «першого світу» були демократичними та капіталістичними.

Після розпаду Радянського союзу і Східного блоку в 1991 під цим поняттям стали розуміти будь-які країни з низьким політичним ризиком та стійкою демократією, верховенством права, ринковою економікою, економічною стабільністю та високим рівнем життя. Сучасні країни «першого світу» визначають по-різному, зокрема за рівнями ВВП, ВНП, грамотності, тривалості життя та за індексом людського розвитку[1]. У повсякденному вжитку, згідно зі словниками Merriam-Webster, поняття «перший світ» зараз зазвичай позначає «високорозвинені індустріалізовані держави, вестернізовані країни світу»[2] або «країни світу, що мають велику промисловість і порівняно мало бідних людей, багаті держави світу»[3].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. First World. Investopedia (амер.). 7 червня 2011. Архів оригіналу за 2 грудня 2011. Процитовано 11 березня 2018. 
  2. Definition of FIRST WORLD. www.merriam-webster.com (англ.). Архів оригіналу за 17 жовтня 2017. Процитовано 11 березня 2018. 
  3. First world - Definition for English-Language Learners from Merriam-Webster's Learner's Dictionary. www.learnersdictionary.com (амер.). Архів оригіналу за 12 березня 2018. Процитовано 11 березня 2018.