Подорожник лапландський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Подорожник лапландський
Птах узимку
Птах узимку
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Горобцеподібні (Passeriformes)
Родина: Вівсянкові (Emberizidae)
Рід: Подорожник (Calcarius)
Вид: Подорожник лапландський
Біноміальна назва
Calcarius lapponicus
(Лінней, 1758)
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Calcarius lapponicus
EOL logo.svg EOL: 1052765
IUCN logo.svg МСОП: 22721033

Подоро́жник лапла́ндський[1] (Calcarius lapponicus) — птах роду Подорожник родини Вівсянкових (Emberizidae). Гніздиться у північній тундрі Євразії та Північної Америки.

Морфологія[ред.ред. код]

Ілюстрація Calcarius lapponicus. Перша особина зверху

Подорожник лапландський ззовні нагадує очеретяну вівсянку (Emberiza schoeniclus). Шлюбне оперення відрізняється чорною голівкою з білою смужкою біля очей, а також червоно-коричневою потилицею. Для самок також характерний жовтий дзьоб. Розмір подорожника лапландського, звичайний для більшості представників родини, близько 15—17 см в довжину. Вага становить 25 г.

Гніздування[ред.ред. код]

Яйця Calcarius lapponicus

Гніздиться в тундрі. Самці подорожника лапландського першими з'являються на місці майбутнього гнізда й намагаються встановити межі своєї території. Після того, як більша частина снігу розтанула, прямо на землі починається будівництво гнізда. Воно складається з тонких травинок, моху й коренів, а всередині вистелено травою та волоссям тварин. Самка відкладає по 5—6 зеленувато-коричневих яєць величиною 21 мм. Відкладання яєць буває тільки раз на рік, насиджування триває близько 12—14 днів.

Живлення[ред.ред. код]

Узимку представники цього виду живляться насінням, а влітку — дрібними членистоногими, часто комарами.

Ареал[ред.ред. код]

Подорожник лапландський — перелітний птах, що населяє різні райони північної кулі. Трапляється в Північній Америці: у Канаді, крайній півночі США та в Гренландії. У Старому Світі: зустрічається в Ісландії, на Британських островах, в європейських північних країнах, на півночі Росії, у Сибіру. Узимку мігрує в центральні та південні регіони Сполучених Штатів, до Центральної Європи, північної Франції, Балкан та Центральної Азії.

В Україні — зимуючий птах[2].

Галерея[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Маркевич О. П. Російсько-українсько-латинський зоологічний словник / О. П. Маркевич, К. І. Татарко. — К.: Наукова думка, 1983. — 410 с.
  2. http://aves.land.kiev.ua/3601.html

Джерела[ред.ред. код]