Покликання синів Зеведеєвих

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Покликання синів Зеведеєвих»
Accademia - Vocazione deifigli di Zebedeo by Marco Basaiti Cat.39.jpg
Автор Марко Базаїті
Час створення 1510
Розміри 385 x 265 см
Матеріал дошка, олія
Місцезнаходження Галерея Академії (Венеція)

«Покликання синів Зеведеєвих» (італ. Vocazione dei figli di Zebedeo) — картина італійського живописця Марко Базаїті (бл. 1470—1530), представника венеціанської школи. Створена у 1510 році. Зберігається в колекції Галереї Академії у Венеції.

Історія[ред. | ред. код]

Картина була написана на замовлення патріарха Антоніо Суріана для головного вівтаря церкви Сант-Андреа-делла-Чертоза у Венеції; для братів монастиря сюжет з покликанням апостолів був дуже важливим. З 1812 року зберігається в колекції Галереї Академії у Венеції. Невеликий варіант цієї картини, створений у 1515 році, зберігається у Відні.

Опис[ред. | ред. код]

Це полотно — перший вівтарний образ на оповідальний сюжет у венеціанському живописі — зображує епізод покликання апостолів Якова та Івана, синів рибака Зеведея (Мт. 4:21-22). На першому плані ліворуч Ісус Христос, що стоїть між Петром і Андрієм, кличе до себе Якова та Івана, які залишили човен батька і йдуть до нього. Сцена розгортається на фоні Тиверіадського озера, де також зображені й інші рибаки, заняті своїми справами, що підкреслює чергування життя діяльного і життя споглядального. Сцена написана як реальна, відбувається у просторі умиротвореного пейзажу, в якому на фоні усіх відтінків синього — моря, неба, гір — мовчазна, захищена від світської суєти обитель праведних картузіанців (слово «чертоза» означає монастир ордену картузіанців).

Діалог між Ісусом і новими апостолами здається напруженим, вони захоплені видіння Христа: Яків, майбутній святий покровитель пілігрімів, опустився на коліно, а Іван, майбутній євангеліст, притискає руку до грудей. Дослідження показали, що вже після завершення до дошки додали ще одну. Човни і хлопчик з вудкою на передньому плані були написані пізніше. Суворість форми і жорстокість композиції, притаманні першим роботам Базаїті, пом'якшені у цій роботі завдяки світлу і кольору, що створюють об'єм.

Література[ред. | ред. код]

  • «Галерея Академии. Венеция». Под ред. Лучии Импеллузо = Gallerie Dell'accademia: Venezia. — /Пер. с ит. — М. : БММ, 2006. — 160 с. — (Великие музеи мира) — 3000 прим. — ISBN 5-88353-246-2. (рос.)
  • Н. Неташвілі, Л. Чечик. ТОМ 14. // «Галерея Академії. Венеція». — К. : ПрАТ «Комсомольська правда - Україна», 2012. — P. 10. — 96 p. — («Великі музеї світу») — 7000 прим. — ISBN 978-966-2492-95-8. (рос.)