Поліембріонія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search

Поліембріонія — (від грецьких слів поліс — численний і ембріон — зародок) — процес розвитку кількох зародків з однієї заплідненої яйцеклітини.

У тварин[ред.ред. код]

Поліембріонія досить поширена серед різних груп тварин (війчасті та кільчасті черви, іноді у членистоногих, риб, птахів, ссавців). Як постійне явище вона притаманна деяким комахам (наприклад, їздцям) і ссавцям (наприклад, броненосцям).

У людини у разі поліембріонії народжуються однояйцеві близнята, які мають ідентичний набір спадкової інформації. Однояйцеві близнюки завжди однієї статі. Розрізняють специфічну поліембріонію (нормально властиву даному виду) і спорадичну (випадкову).

Експериментально поліембріонія отримана у багатьох тварин впливом різних факторів.

У рослин[ред.ред. код]

Поліембріонія трапляється також у рослин. При цьому з однієї насінини розвивається кілька зародків (тюльпани, лілія, латаття, суниці тощо). Додаткові зародки в насінині можуть розвиватися не тільки із заплідненої яйцеклітини, а й з інших клітин насіння. Вони можуть виникнути в одному зародковому мішку (істинна поліембріонія) або в різних зародкових мішках (помилкова поліембріонія).

  • За справжньої поліембріонії кілька зародків розвиваються з однієї зиготи в результаті неправильного її розподілу (наприклад, у деяких тюльпанів), або внаслідок розщеплення предзародка або його верхівкової клітини (у латаття), а також з клітин підвіска (у лобелії). Нерідко при справжній поліембріонії зародки виникають з 1 або 2 синергід (наприклад, в ірису, лілії, мімози) або антипод (запашна цибуля). Додаткові зародки можуть виникати без запліднення — з клітин нуцеллуса й інтегументу.
  • При помилковій поліембріонії зародки утворюються або в результаті розвитку в сім'ябруньці кількох зародкових мішків (суниця, піретрум), або завдяки розвитку не однієї з 4 мегаспор, як зазвичай, а декількох (наприклад, в лілії, манжетки), або завдяки розвитку додаткових апоспоричних (з вегетативних клітин) зародкових мішків поряд з нормальним (наприклад, у нечуйвітра, полиню).

Дивись також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  1. Загальна біологія: Підручник для 11 класів загальноосвітніх навч. закладів. / М. Є. Кучеренко, Ю. Г. Вервес, П. Г. Балан, В. М. Войціцький — К.: Генеза, 2001. 272 с. ISBN 966-504-199-1
  2. Поліембріонія — стаття у Великій радянській енциклопедії.
  3. (рос.) Канаев И. И. Близнецы, М. — Л., 1959.
  4. (рос.) Иванова-Казас О. М. Полиэмбриония у животных, «Архив анатомии, гистологии и эмбриологии», 1965, том 48, выпуск 3.
  5. (рос.) Токин Б. Полиэмбриония, Общая эмбриология, М., 1970.
  6. (рос.) Магешвари Полиэмбриония. Эмбриология покрытосеменных, пер. с англ., М., 1954.
  7. (рос.) Поддубная-Арнольди В. А. Общая эмбриология покрытосеменных растений, М., 1964.